Čtěte také:
Září na zahradě
Říjen na zahradě
Toto období je co do krásy zahrady velmi proměnlivé. Jeden den máme na zahradě záplavu podzimních barev listí a posledních zahradních květin a druhý den mohou zůstat jen prázdné stromy a omrzlé květy.
Stromy:
Dokud nezamrzne půda, je poslední možnost na výsadbu ovocných stromů, nesázíme 13.11., neboť je úplněk. Peckoviny na zimu nesázíme, špatně by přezimovaly. Sklidíme poslední ovoce, letos 8. listopadu ne, není dle lunárního kalendáře pro sklizeň příhodný den, úroda by mohla snadněji podléhat zkáze . Pokud hrozí okus stromů zvěří, chráníme stromy obalením rohožemi nebo pletivem a ploty. Na roubování a rozmnožování odebíráme řízky 10. a 11. listopadu.Nemocné stromy ořežeme a ošetříme, odřezané nemocné části spálíme.
Keře:
Listopadky na noc přikrýváme, abychom je ochránili před prvními mrazíky a jejich květy nám tak mohly ještě nějaký ten den dělat svou barevnou krásou radost.Maliny nakopčíme, do poloviny měsíce sázíme ještě růže. Koncem měsíce před příchodem mrazů přikryjeme chvojím růže a choulostivější rostliny.
Půda:
Sklidíme poslední zeleninu a brambory, (pozor: letos je dle lunárního kalendáře nevhodným dnem pro sklizeň 8. listopad), pečlivě vyčistíme záhony od plevele, aby semena na jaře nezaplevelila záhony. Veškeré zbytky ze zahrady kompostujeme. Ideální je větší rostliny před kompostováním nadrtit, urychlíme tím jejich rozklad. Napadené rostliny, listy a zbytky rostlin (hlavně rajčat a brambor) pálíme, abychom si nezamořili zahradu nemocemi či škůdci. Půdu nakypříme a necháme odpočívat, nebo máme-li zaseto na zelené hnojení, zaryjeme ho.Je dobře před tím rostliny posekat, aby šly lépe zarýt. Kompost sešlapeme, aby mohl tlecí proces pokračovat.Cibuloviny :
Nemáme-li ještě sklizeny choulostivé cibuloviny, vyjmeme je ze záhonu, očistíme a uložíme na vhodném místě. Zapomnětlivci mohou ještě sázet cibuloviny, ale raději v první polovině měsíce. Později by již neměly čas se „zabydlet“ v půdě a špatně by přezimovaly.Skleníky :
Vytápěné skleníky před zimou pečlivě vyčistíme a přesvědčíme se, že v nich nejsou nemocné rostliny, nebo škůdci. Zkontrolujeme, zda nejsou uvolněná skla, zda dveře dobře těsní, provedeme revizi topení, případně tepelně izolujeme ( často bývá únik tepla větracími okénky, která mnohdy špatně těsní).Je-li pěkné počasí, větráme, aby se ve skleníku netvořily plísně.
Rybníčky a jezírka :
Máme-li v rybníčku lekníny, ponecháme je na místě, pokud jsou v hlubší vodě (alespoň 1 m), jinak je přeneseme do sklepa .Pokud máme choulostivější druhy okrasných ryb, taktéž dáme do akvárií. Čistíme od napadaného listí. Nechceme-li, aby padalo listí do jezírka, můžeme přes něj natáhnout pletivo, které větší nečistoty zachytí ( v obchodě prodávají umělé pletivo za 19,--/bm, se kterým se velmi dobře manipuluje).Ostatní práce :
Neustále shrabujeme napadané listí. Nejvíce listí spadne po mrazivé noci, jakmile na stromy a keře zasvítí slunce a pak samozřejmě když fouká vítr. Trávníky zasypeme asi 1 cm humózní zeminy, aby se jim dodaly živiny.Očistíme, opravíme, nakonzervujeme a uložíme zahradní nářadí, aby bylo připravené na další sezonu.
Nemrzne-li, stále zaléváme jehličnany a stálezelené rostliny. Potřebují si udělat zásobu vody na zimu.
Ve dni úplňku 13.11. nesázíme, jen přihnojujeme.
Plejeme jahody a odstraňujeme nemocné rostliny a listy.
Kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu a odstraňujeme nahnilé plody.
Kolem svátku sv. Martina si překontrolujeme a připravíme vše na odklízení sněhu ( lopatu, hrablo, frézu, písek na posyp náledí), abychom v případě potřeby měli vše hned po ruce.
Okna či balkony osázíme chvojím a suchou vazbou, aby nepůsobily tak prázdně a chmurně. Je nejvyšší čas si nasbírat v lese šišky na vánoční dekorace.
Voda:
Než začne mrznout, doplníme zásoby vody ve vytápěných skleníkách a pak uzavřeme přívod vody na zahradu, vypustíme vodu z trubek ( pootevřeme kohoutky, aby vytekl zbytek vody). Máme-li studnu, zabezpečíme proti zamrznutí obalením pytlovinou). Nádoby na vodu umístěné na zahradě vyprázdníme a přikryjeme, nebo otočíme dnem vzhůru, aby je voda v mrazech neroztrhla.Pokojové rostliny:
Zaléváme jen minimálně, zahajují období vegetačního klidu, takže ani nahnojíme.Listopad bývá již chladný, proto nezapoměňte, že po práci na zahrádce musíte myslet i na své zdraví. Dejte si jako odměnu za dobře vykonanou práci šálek chutného, nejlépe bylinného čaje, oslazený medem a relaxujte u Chytré ženy.
Přeji všem krásný, prosluněný listopad.
Hašková – čtenářka
ChytráŽeny.cz