Lufa cylindrica je jednoletá, popínavá bylina, která patří do čeledi Benincaseae - tykvovitých. Pochází z tropů v jihovýchodní Asii a také se pěstuje v Jižní Americe a Africe. Velmi rychle vytvoří zelenou dekorativní stěnu s nádherně žlutými květy. Plody se podobají okurkám a je možné si z nich vyrobit masážní žínku.
Semena lufy vysévejte v březnu, ale počítejte s tím, že ze začátku klíčí velmi pomalu. Později porostou ale rychle. Ven rostliny sázejte až v druhé polovině května a ze začátku je chraňte třeba bílou textilií, protože jsou velice náchylné na mráz a mohly by zmrznout. Přesto, že lufa je tropická rostlina, která má ráda teplo, pouze ve skleníku být nemusí. Pokud se vám pro ni podaří najít vhodné chráněné stanoviště, bude růst i venku. Pěstovat ji můžete i ve větší hlubší nádobě na balkoně nebo terase. Lufa, tak jako každá popínavá rostlina, potřebuje oporu. Vzhledem k tomu, že rostlina poroste jak do výšky, tak do šířky, je potřeba pro ni vyrobit včas vhodnou oporu, která bude schopna unést i váhu plodů, kterých může být na jedné rostlině až dvacet.
Lufa vyžaduje hojnou zálivku. Jje třeba dbát na to, zvlášť pokud rostlinu pěstuje v nádobě, že substrát opravdu nesmí nikdy vyschnou. Je také potřeba pravidelně přihnojovat plným hnojivem, nejlepší je hnojivo určené pro plodovou zeleninu, ale můžete jí také dopřát vyzrálý kompost. Jestliže budete hnojit pravidelně, určitě se dočkáte velké úrody.
Plody pro použití do kuchyně se sklízejí velmi mladé, zhruba týden až dva po opylení, později jsou už vlákna v nich příliš silná. Použít je můžete do salátů nebo naložit jako okurky. Můžete je také zapéct jako lilky nebo cuketu. Mladá lufa je velmi bohatá na minerály a vitamíny. Obsahuje bílkoviny a olej.
Jak vyrobit masážní žínku
Plody se musí nechat dostatečně uzrát. Až se víčko, které je na konci plodu, začne otvírat, pak je ta správná doba na výrobu masážních žínek. Obvykle tato doba nastává až na podzim, tedy v říjnu až listopadu. Semena otvorem vysypte (můžete si je uchovat na příští rok na výsev) a plody vložte do nádoby s vodou. Nechte několik dní namočené. Vodu každý den měňte a plody vždy trochu propláchněte. Měkké části se rozpadnou a zbude kostra. Tu dobře vypláchněte a pak ji chvíli nechte v čisté vodě, do které přidejte Savo. Nakonec ji nechte někde vysušit na sluníčku, krásně se vybělí a vy budete mít praktickou přírodní žínku.
Zajímavosti
Lufa se také využívá ve floristice, hlavně do suchých vazeb a to v různých barvách.
Žínka z lufy je tvrdá a pevná, po namočení do vody ale okamžitě změkne. Pro masáže je tedy jako stvořená.
Této rostlinné žínce nevadí mýdlo ani sprchové gely. Při masáži ji tedy můžete bez obav používat, krásně prokrví pokožku, odstraní odumřelé kožní buňky a působí jako jemný peeling, pokožka je pak krásně jemná a hladká.
Lufa snese i vysoké teploty, proto je dobré žínku jednou za čas vyvařit. Dá se tak předejít případnému množení plísní.
Masážní žínku z lufy používala již Kleopatra.
Iris – čtenářka
ChytráŽena.cz