Nejčastější inkubační doba nemoci se pohybuje mezi jedním a dvěma týdny. Publikace docenta Bartůňka uvádí velké rozpětí 1-300 dnů, přičemž třetina nemocných udává 7-14 dní, druhá třetina cca 60 dnů.4 První fáze choroby trvá několik týdnů až měsíců a projevuje se obvykle mírnějšími, snadno přehlédnutelnými, příznaky, jako je únava a bolest kloubů, nebo se v některých případech neprojevuje vůbec. O výskytu borelií v těle nakaženého informuje přesvědčivě rudá skvrna kolem místa kousnutí, které se může rozšířit do vzdálenosti až několik centimetrů. Nejdéle po čtvrt roce (obvykle dříve), se však nemoc dostává do svého druhého stádia, kdy hrozí vážné poruchy kardiovaskulárního a nervového systému.
Příznaky lymeské boreliózy
Při časné nákaze - Červená skvrna, která je buď celistvá, nebo od prostředku bledne. Vytvoří se několik dnů/týdnů po nákaze na místě přisátí klíštěte. V této fázi je infekce ještě poměrně snadno léčitelná vhodnými antibiotiky.
Při rozšířené nákaze se za několik týdnů objeví příznaky vypadající jako běžná viróza - únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku. Od virózy se liší absencí rýmy a kašle. Stále ještě je při vhodné antibakteriální léčbě dobrá šanci na uzdravení, borelióza zatím nenapadla imunitní systém. Příznaky „virózy“ po čase odezní. U části nakažených se však v této fázi nemoc rozvine v plné síle - zánět kloubů, nervů nebo svalů, bušení srdce, pálení a mravenčení kůže či jiné neurologické potíže, zvýšená teplota, únava.
Při správné a dostatečně dlouhé léčbě je ještě možné nemoc dostat pod kontrolu. Pokud se to nestane, pak se může třeba až po dlouhých letech projevit nezvratné poškození mozku, kloubů, nervů a imunitního systému.
Fáze chronické infekce - Tělo se nedokáže bránit běžným nákazám, aktivují se herpetické viry, nabalují se další chronická onemocnění. Mohou se rozjet autoimunitní choroby, zejména u lidí s dědičnými dispozicemi. Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku nakonec vede k nefunkční krátkodobé paměti, poruchám soustředění, orientace v prostoru. Příznaky mohou být podobné (zaměnitelné) s roztroušenou sklerózou. Borelióza se také pokládá za jednoho z možných vyvolávajících činitelů této autoimunitní nemoci.
Prevence
Prevence spočívá především v ochraně před klíšťaty, v jejich časném odstranění a závěrečné pečlivé dezinfekci místa přisátí. Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje.Po odstranění klíštěte je nutné po několik týdnu sledovat místo kousnutí a pozorovat případné příznaky nemoci. Při objevení zarudlé skvrny v okolí místa infikace nebo při prvních příznacích je nutné vyhledat lékaře.