Zvýšení úroků výrazně pociťují hlavně klienti, kteří financovali bydlení hypotékou v roce 2005 a sjednali si tříletou fixaci. "Úvěry z roku 2005 byly úročeny až o dva procentní body lépe než nyní," upozornila Žáková. V případě hypotéky na 1,5 milionu korun s dvacetiletou splatností měsíční úhrada po zvýšení úročení hypotéky z tří na pět procent stoupne o 1607 korun na 9957 korun.
Přes nabízené horší podmínky, tedy vyšší měsíční splátky, banku změnila menšina klientů. Podle Žákové zejména kvůli složitému vyřizování a časové náročnosti. "Klient, který si složitě vyřídil úvěr, doložil veškeré podklady a splnil nároky banky, nechce po roce či dvou, kdy mu končí fixace, znovu tímto kolotočem procházet," uvedla. Některým klientům se zase podařilo jednáním s bankou původně nabízené podmínky o něco zlepšit a k odchodu již neměli tak silnou motivaci.
Část majitelů hypoték jiné banky třeba i odmítaly, protože nemají rády méně spolehlivé klienty. "Pokud se klient opožďoval se splácením a chodily mu upomínky, je pravděpodobné, že má záznam v některém z registrů a úvěr u jiné banky by nedostal," dodala Žáková. Samostatnou kapitolou jsou klienti, kteří konec fixace ani nezaznamenají a na nové podmínky nereagují. "Banka si sama zvedne měsíční inkaso a klient platí dál," uvedla.
Přechod k jiné bance se přitom často může vyplatit. "Z našich zkušeností je úrok nabídnutý při refixaci o 0,8 procenta vyšší, než jaký dostane nový klient s podobnou bonitou a na podobný projekt," uvedl Tomáš Prouza z firmy Partners. Noví klienti dostávají i mimořádná lákadla, třeba odpuštění poplatku za sjednání úvěru.
Klienti zatím jen málo využívali možnost si dobu splácení prodloužit, a tím i přes vyšší úrok měsíčně splácet méně. Těchto případů ale zřejmě bude přibývat. "Nyní, kdy již reálně nastává zpomalení růstu ekonomiky, snižování platů a zvyšování nezaměstnanosti, se dá předpokládat, že to povede k tomu, že lidé budou muset více šetřit, a tudíž splatnost úvěru budou dále prodlužovat," mínila Žáková.
Zřídka lidé přistupovali i k předčasnému splacení celé hypotéky, které je na konci fixace také možné. "Pokud má klient volné prostředky, tak předčasné splacení nedoporučujeme, protože se domníváme, že je lepší volné prostředky investovat. Zvláště v dnešní době, kdy jsou ceny investic dole," upozornil Prouza. A hotovostní rezerva pro nenadálé události je při současné nejisté ekonomické situaci podle něj rovněž lepší, než být bez dluhů.
Zdroj: SOS
ZUZI
ChytráŽena.cz