Patří mezi květiny, které jsou určené k řezu. Hodí se do kytic a jsou pěknou ozdobou interiéru.
Výsadba mečíků
Mečíky potřebují ke svému růstu slunné stanoviště s dostatkem vláhy a živin. Záhonek, který si nachystáme na výsadbu mečíku, si poryjeme a vyhnojíme kvalitním kompostem. Místo by mělo být chráněné před větrem. Patří mezi vyšší květiny, které se mohou při růstu polámat, přivazujeme k nim oporu. Hlízy mečíku necháme před výsadbou naklíčit v teplé místnosti.Mečíky se vysazují na záhon v druhé polovině dubna. Výsadbu pořádně zalijeme a po dvou týdnech začneme s přihnojováním. Přihnojujeme tekoucím hnojivem. Během růstu je pravidelně zaléváme, aby nám mečíky dobře rostly. Hlízy by měly mít nad sebou nejméně 15 cm vysoké zeminy. Květy po odkvětu odstříháváme, aby se rostlinka příliš nevysilovala.
Pokud si chceme namnožit mečíky, vybereme si silné rostlinky, na kterých odřízneme před odkvětem květenství, abychom nenechali rostlinku vysilovat. Na rostlině se vytvoří hlízky, kterými se rozmnožuje.
Uskladnění mečíků
Hlízy mečíku musíme na podzim z půdy vyrýt a uchovat v suché místnosti do 10°C. Vytahujeme je ze země včas, abychom předešli napadením různými chorobami. Nejlepší doba je září nebo začátek října. Hlízy vytahujeme ze země za suchého počasí. Sklizené hlízy bychom měli sušit v teplejší, dobře větrané místnosti po dobu dvou týdnů. Usušené hlízy zbavíme zbytku zeminy a suchých slupek. Dáváme do bedniček, kde uchováváme do nové výsadby.Mečíky patří mezi krásné letní květiny, které vás okouzlí krásnými hrozny květů, které kvetou v různých pastelových barvách. Lahodí každému oku. Jsou chloubou každého zahrádkáře.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz