Začátek školního roku představuje u dětí a mladistvých zvýšené riziko nákazy invazivním meningokokem. Státní zdravotní eviduje ročně kolem 100 případů tohoto onemocnění, až deset procent z nich končí úmrtím nemocného.
Letos bylo dosud registrováno celkem 41 případů, osm z nich tedy 19,5 procenta, skončilo úmrtím pacienta. Příznivé podmínky pro šíření onemocnění vytváří uzavřené prostory. U malých dětí ve školkách může k rozvoji onemocnění přispět jejich velmi těsný kontakt nebo nový kolektiv. U teenagerů zase fyzické a psychické vyčerpání, které je dáno stylem jejich života – například ponocováním.
Invazivní meningokoková onemocnění se přenáší kapénkovým způsobem, v hlenech nebo slinách bacilonosičů, či nakažených pacientů. Bacilonosičů, u kterých se bakterie přirozeně nachází v nose či krku, aniž by nemoc propukla, je zhruba 10 procent.
„Školní třídy, mateřské školky, prostory zájmových kroužků či diskotéky, všechna tato místa vytváří příznivé podmínky pro přenos meningokokových onemocnění. Kýchnutí, líbáním nebo pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy. Meningokok pak dokáže svou oběť ohrozit na životě během několika málo hodin,“ říká lékařka Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze.
Nemoc se rozeznává od jiných horečnatých chorob jen velmi obtížně. Pacient má horečku, je mu nevolno, může i zvracet, bolí ho hlava. Pokud nemocný nereaguje na léky proti teplotě jako jindy, je schvácené a případně se na kůži začíná objevovat červené tečky, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Lékaři varují, během tohoto onemocnění hrají důležitou roli i minuty.
„Nejlepší prevencí proti invazivním meningokokovým onemocněním séroskupiny C je očkování,“ říká Křížová. Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, adolescenti i dospělí. Konjugovaná vakcína zaručí dlouholetou ochranu, až na 10 let. Očkovací látka proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C se pohybuje v cenovém rozmezí od 750 Kč do 900 korun. Některé zdravotní pojišťovny v ČR na ni přispívají. Proti meningokokům séroskupiny B univerzálně účinná očkovací látka zatím neexistuje.
Zdroj: SOS
Simbelmine
ChytráŽena.cz