Má váš malý drobeček ekzém? Kdykoli není zaujatý hrou, tak se může uškrábat a v noci se budí s pláčem a přidává na své tělíčko další škrábance? A vy jste nešťastná, protože nevíte, jak mu pomoci …
První věc, kterou byste měla udělat je, že se svým malým ekzematikem navštívíte alergologa. Ekzém je nejčastěji kombinací nemoci kůže a alergickou reakcí. Pokud odhalíte alergen, který ekzém spouští máte z poloviny vyhráno. Když alergen odstraníte z prostředí, případně z jídelníčku, ekzém se zlepší.
Pozor byste si měla dávat nejen na různé saponáty, ale i na obyčejnou vodu. Vyzkoušejte jemný dětský prací prostředek případně obyčejnou jedlou sodu místo prášku na praní. Možná zjistíte, že vašemu dítěti prací prostředek nevadí, možná to ale pomůže. Pokud to není nutné, nepoužívejte vůbec mýdlo, šampón a v žádném případě nepoužívejte pěnu do koupele.
Mýdlo může nahradit dětský syndet (speciální „kyselé mýdlo“ určené právě při péči o nemocnou kůži). A velmi důležité je omezit „máčení“ dítěte. Koupel můžete nahradit sprchou a i tu provádějte pokud možno co nejméně, protože voda vysušuje kůži. Pokud se ekzém trochu zlepší a chcete svému dítku koupel dopřát, přidejte do vody některou ze speciálních olejových přísad pro ekzematiky. Do vody můžete také zkusit místo speciálních přípravků přidat obyčejný bramborový škrob (např. Solamyl).
Co se týče oblečení, je třeba drobečka oblékat do bavlny. Umělá vlákna a cokoli „s chlupem“ bude kůži s ekzémem dráždit. Velký pozor je třeba si dávat, aby bylo dítě oblečené akorát – zpocená kůže ekzému také neprospívá.
A jednou z nejdůležitějších věcí u ekzematické kůže, je udržovat ji stále mastnou a tím snižovat svědivost. U nás se nejlépe osvědčila klasická modrá indulona. Když se ekzém zlepší, můžete ji přes den nahradit něčím méně mastným, aby se dítě necítilo špatně např. kvůli mastným ručičkám nebo umaštěným kolínkům. My během dne používáme rakytníkovou indulonu, která je určená speciálně na ekzém a na noc mastíme důkladnou vrstvou modré indulony.
A která léčiva pomohou utlumit ekzém? Pro nejhorší případy předepisuje lékař kortikoidní mast. Naše zkušenost je ale taková, že tato mast pomůže na jeden den a další den (pokud mast nepoužijeme) je ekzém horší než byl na začátku. Proto se kortikoidům snažíme pokud možno vyhýbat. Dobře se nám osvědčilo mléko excipial u lipolotio, které obsahuje močovinu.
Může se to zdát podivné, ale pokud máte opravdu malé dítko, které ještě nosí plenky, je docela možné, že „plenková oblast“ je jediná, kde miminko ekzém nemá. Pokud je to tak, můžete místo excipialu zkusit miminko potřít pomočenou plenou. Další léčivo, které může pomoci je konopná mast. A v případě, kdy je ekzém způsoben alergií, je také možné při zhoršení ekzému použít antihistaminikum, jako jsou například Zyrtec kapky.
Pokud jsou rodiče čerstvě narozeného dítěte ekzematici není také od věci, i v případě, že dítě zatím projevy ekzému nemá, poradit se s pediatrem, který může doporučit speciální vakcínu pro „nastartování“ správné práce střev a vstřebávání živin střevní stěnou. U starších dětí mohou pomoci probiotické kapky nebo dětská mléka s probiotiky.
Všem maminkám ekzematiků přeji hodně štěstí v boji proti projevům této velmi nepříjemné kožní nemoci.
KatyRZ - čtenářka
ChytráŽena.cz