Laická veřejnost považuje noční pomočování spíše za slabost než za onemocnění a přitom se tato diagnóza, která se vyskytuje zhruba u 15 - 20 % pětiletých, 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí, dá velmi úspěšně léčit.
Téměř třetina (29 %) z 980 dotazovaných respondentů by trpěla pocitem studu, kdyby se jejich šestileté dítě v noci pomočovalo. Bohužel právě stud, předsudky a nedostatek informací zabraňují včasnému záchytu tohoto závažného problému. Návštěvu lékaře by rodiče pomočujících se dětí neměli odkládat déle než do jeho pěti let. Ačkoliv 97 % Čechů uvedlo, že noční pomočování přetrvávající od novorozeneckého věku by řešilo s lékařem nejpozději v pěti letech jeho věku, zkušenosti lékařů jsou zcela jiné.
„Noční pomočování přetrvávající po pátém roce života můžeme považovat za patologický jev. Někteří rodiče se ovšem za problém svého potomka stydí natolik, že přicházejí, až když tato záležitost způsobuje dítěti nepříjemnosti ve škole a znemožňuje mu tak zařazení do kolektivu,“ řekla MUDr. Naděje Kočnarová, praktická lékařka pro děti a dorost. Na adresu rodičů dodává: „Každý rodič by měl k tomuto problému přistupovat s citem a než začne své dítě peskovat za mokré prostěradlo, měl by si o nočním pomočování něco přečíst.“
O nedostatečné informovanosti Čechů svědčí také výsledky lednového průzkumu. „Mezi účastníky průzkumu převládal názor, že nejčastější příčinou dlouhodobého a častého nočního pomočování jsou psychické problémy dítěte jako je strach a stres (40 %). Třetina respondentů (30 %) vidí jako nejčastější důvod pomočování onemocnění ledvin nebo nachlazení. Pouze 13 % respondentů zmínilo ve skutečnosti nejčastější příčinu pomočování, a to nedozrálost systému pro regulaci tvorby, množství a hustoty moči,“ uvedla MUDr. Olga De Beuckelaerová, analytička společnosti STEM/MARK, a.s.
„V průběhu prvních 6ti let dítěte dozrává nejenom reflektorická regulace močení, ale také hormonální regulační systém produkce moče. U části dětí se nástup regulační funkce opožďuje v souvislosti se sníženou noční tvorbou hormonu vazopresinu,“ vysvětlil MUDr. Zdeněk Dítě, urolog z 1. LF UK a VFN, Praha. Základem léčby nočního pomočování je úprava příjmu tekutin a močení spolu s podáváním léků snižujících noční tvorbu moči. Tyto léky s téměř okamžitým účinkem nahrazují nedostatek vazopresinu a jsou úspěšně používány v léčbě enurézy již téměř dvacet let. Dítě by nemělo být zbytečně vystaveno stresu z neléčeného nočního pomočování, účinná léčba je totiž v České republice dobře dostupná. Pro děti enuretiky má včasná aplikace režimových opatření a medikace pozitivní psychický a sociální vliv.
Zdroj: Noc v suchu
ZUZI
Chytrá Žena.cz