Pocit lenosti a nechuť odhodlat se k jakékoliv náročnější aktivitě zná na jaře snad každý z nás. Všichni bychom nejraději zalehli a probudili se čerství a plní života. Slunečnější počasí nás přímo vybízí k nahrazení zimního pitného režimu, který obsahuje více teplých nápojů, jarními osvěžujícími nápoji.
„Měli bychom rozlišovat mezi tekutinami, které nám opravdu prospívají a můžeme je tedy pít denně i ve větším množství úměrně potřebám organizmu a širokou škálou nápojů, kterými lze pitný režim doplňovat jen občas nebo zcela výjimečně. Některé oblíbené nápoje, například alkoholické, nejen že nemusí na naše zdraví působit pozitivně, ale jejich nadměrná a častá konzumace nám může i uškodit,“ vysvětluje odbornice na zdravou výživu Darja Štundlová.
Často voleným nápojem při únavě je káva, avšak ta sama o sobě člověku dostatek tekutin neposkytne. Proto je důležité, aby tvořila pouze doplněk pitného režimu a byla vždy doprovázena sklenicí vody.
Nejlepším řešením pro jarní pitný režim je podle odborníků pití vody, která nám pomůže vyřešit hned několik problémů. Jedna sklenice vody po ránu nás spolehlivě vzbudí, nastartuje metabolismus a spolu se zdravou snídaní nabije energií. Pravidelný přísun vody udrží tělo po celý den aktivované a umožní správné fungování důležitých orgánů. Ve výsledku působí jako očistná kúra.
„Naše zkušenosti potvrzují, že nějaký univerzální recept na pitný režim v jarních měsících není potřeba složitě hledat. Základní pravidla správného pitného režimu jsou stejná ve všech ročních obdobích. Důležité je i na jaře bez ohledu na pocit žízně pít dostatek vhodných tekutin, a to pravidelně během celého dne,“ říká brand manager značky Toma Natura Broněk Matyšek.
„Optimální pitný režim nezávisí jen na teplotě venkovního vzduchu, ale na řadě dalších faktorů. Potřeba tekutin je individuální, záleží na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí včetně proudění vzduchu,“ doplňuje Darja Štundlová.
Také vodu můžeme dělit na „zdravou“ a „zdravější“ stejně, jako je tomu u dalších produktů zdravé výživy. Jakou vodu tedy vybrat?
„Ke vhodným vodám pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu patří balené pramenité vody. Nejvhodnější jsou slabě mineralizované (na obale je uveden celkový obsah rozpuštěných látek v rozmezí 50-500mg/l), neperlivé (bez oxidu uhličitého), s vyváženým obsahem minerálních látek (obsah těch nejdůležitějších bývá rovněž uveden na obale),“ upřesňuje Darja Štundlová a dodává: „Pro většinu osob je výhodný vyšší obsah hořčíku (je nutný pro buněčný metabolizmus, činnost srdce, svalů, nervů a pro tvorbu kostí) a vápníku (je nezbytný pro srážlivost krve, ovlivňuje činnost srdce, nervů a svalů, udržuje zdravé kosti a zuby). Lidé s vysokým krevním tlakem, oběhovými problémy a poruchami ledvin by neměli pít vody s vyšším obsahem sodíku.“
Broněk Matyšek ještě doplňuje: „Voda by měla dodávat organizmu látky, které mu prospívají a odvést ty, které se v něm usazují. Vyvážený obsah minerálů naleznete například ve vodě z panenské přírody v Adršpašsko-teplických skalách.“
Zdroj: Toma Natura
Petra Dítětová
Chytrá Žena.cz