Intolerance laktózy
Jednou z nejčastějších příčin, proč nemůže pacient pít mléko, je tzv. intolerance laktózy. Toto onemocnění je způsobeno chyběním nebo sníženým množstvím laktázy ve sliznici tenkého střeva. Enzym laktáza štěpí laktózu neboli mléčný cukr. Deficit laktázy je v naší populaci poměrně častý, postihuje okolo 5–15 % obyvatelstva, a může být vrozený nebo získaný. Důsledkem deficitu je intolerance mléka a mléčných výrobků s typickými obtížemi, mezi něž patří hlavně průjem, plynatost a střevní křeče po požití mléka. Obtíže jsou různě intenzivní, u některých pacientů je jen částečný deficit, který stačí na zpracování menšího množství laktózy. Obvykle jsou pacienty lépe snášeny kysané mléčné výrobky a sýry.
Alergie na mléčné výrobky
Dalším onemocněním, při kterém se nedoporučuje mléko, je alergie na mléčné výrobky. Při ní se po požití mléka u pacienta objeví svědící vyrážka.
Žaludeční vředy
Vředem rozumíme slizniční defekt, který vzniká v žaludku nebo ve dvanáctníku samonatrávením sliznice vlastní žaludeční šťávou. Pokud se tedy zvyšuje množství žaludeční kyseliny v žaludku, stoupá riziko vzniku onemocnění žaludečními vředy. Žaludeční sliznice se pak může zanítit i na podkladě bakterie – Helicobacter pylori. Ač se může zdát logické, že se po napití mléka částečně zneutralizuje kyselost žaludeční šťávy, lékaři tento postup nedoporučují. Při nadměrném pití mléka totiž může dojít k tzv. kalcifikaci neboli zvápenatění vředu, což s sebou potom nese větší riziko jeho prasknutí. Takový vřed totiž není už tak "pružný".
Vápník nejen v mléce
Pokud pacient nemůže z jakéhokoliv důvodu pít mléko, je třeba, aby si přísun vápníku zajistil pomocí jiných potravin. Mezi potraviny s vysokým obsahem vápníku patří zejména mák, ořechy, luštěniny, sezamová semínka, špenát a sója. Možností je ale i přijímat vápník ve formě kalciových tablet, které se buď polykají, nebo se jako šumivé tablety rozpouští ve vodě.
Čtěte také:
Víte co obsahuje sklenice mléka?
Není mléko jako mléko