Naše kosti se po celý život obnovují, staré buňky se odbourávají a nové se tvoří. Existují osvědčené způsoby, jak podporovat tvorbu kostí a předcházet jejich řídnutí. Osteoporóza není normálním projevem stárnutí, toto onemocnění se dá léčit a je mu možné dokonce i předcházet.
Kosti dosahují nejvyšší hustoty ve věku 25 až 30 let. Je velmi důležité využít svůj genetický potenciál na maximum. Všichni víme, že dostatečný přísun KALCIA, je velmi důležitý, abychom měli silné kosti, podporující vhodné cvičení, hlavně posilování, to vše můžeme pro své kosti udělat. Člověk by si měl vytvořit vyhovující životní styl dlouho před dosažením třicítky. Je třeba si uvědomit,v jaké jste rizikové skupině a vezměte do úvahy, jak na tom jsou Vaši předkové a jakou máte stavbu kostí Vy.
Lékaři se neobávají o ženy, které mají silné kosti a v rodinné anamnéze nemají ani zmínku o osteoporóze. Starosti jim dělají jen slabé, málo aktivní ženy s jemnými kostmi, zvláště pak, když jsou silné kuřačky, kterých matka nebo babička měla osteoporózu. U takových žen je riziko vysoké.
Omezte konzumaci alkoholu – ten je toxický pro buňky, které tvoří kosti a omezuje vstřebávání vápníku. A stejně tak omezte příjem soli, protože sodík vyplavuje vápník z kostí.
Nejlepší recept: VÁPNÍK
Když je Váš denní přísun vápníku nízký, odborníci na výživu radí ho doplnit o kalciové přípravky. Doplňkové množství záleží na tom, kolik vápníku získáte z potravy a kolik Vám ho chybí.
Doporučené potraviny s vyšším obsahem vápníku jsou např.: mléko, jogurty, polotučné sýry, losos, zelená zelenina, oříšky, ovesné vločky atd.
Souvislosti s léky
Odborníci na osteoporózu upozorňují, že je nevyhnutelné prověřit si všechny předepsané léky, které člověk užívá. Některé léky totiž mohou mít nebezpečné vedlejší účinky. Mohou například snižovat obsah vápníku vstřebávaného z potravy tím, že způsobují jeho vyšší vylučování z těla močí, což vede k oslabení kostí.
Osteoporóza postihuje především starší ženy, ale její příčiny mohou vznikat i v mladším věku, například po porodu. Příčinu můžete hledat i u léků proti srážlivosti krve. Opravdu nepodceňujte rady Vašeho lékaře.
Také Vám neuškodí podnikat denně delší a rychlé procházky, doma pravidelně cvičte a vůbec ne prostě pohybujte. Snažte se o dostatečný denní příjem vápníku, a to jak z jídla tak z kalciových přípravků. Potřebná denní dávka je cca 800 – 1000 mg, u kojících žen je to ještě o 500 mg více.
Markéta Zemanová
ChytráŽena.cz