Dolní čelist postižená osteoporózou
Z výzkumu vyplývá, že rutinně prováděný rentgen zubů je jednoduchou a levnou metodou, která může pomoci vyhledávat pacienty s osteoporózou. Místem, které lékař u pacienta sleduje, je dolní čelist. U lidí, u kterých se podaří objevit ztenčení kosti na rentgenu čelisti, se pak může přistoupit k nákladnějším a specifičtějším vyšetřením.
Levná screeningová metoda
V Americe je dokonce doporučeno ženám ve věku nad 65 let absolvovat preventivní vyšetření denzitometrem. V zemích, kde tento systém péče není hrazen ze zdravotního pojištění, ovšem zůstávají pacienti bez vyšetření. Mnoho lidí (a zvláště žen) se pak o své nemoci dozví až v okamžiku, kdy je kostní tkáň již vážně narušena a dojde například ke zlomenině.
Rentgen vyhledal polovinu pacientů
Do studie, kterou vědci chtěli ověřit přínos a výtěžnost rentgenu zubů v diagnostice osteoporózy, bylo zahrnuto 652 žen ve věku 45–70 let. Všechny ženy absolvovaly DXA (denzitometrii) a panoramatický snímek zubů se zobrazením dolní čelisti. Osteoporózu prokázala DXA u celkem 140 žen a u více než poloviny z těchto pacientek se zobrazila i na rentgenovém snímku zubů.
Podle odborníků je třeba dalších výzkumů, které potvrdí rentgen zubů jako „screeningovou metodu“ pro diagnostiku osteoporózy. Jde totiž také o zcela nový přístup k pacientovi, kdy první podezření na osteoporózu vznese zubní lékař.
Zdroj: Osteoporóza.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz