Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.01. 2025
Dnes má svátek Drahoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Můj dědeček je téměř hluchý

12. 08. 2012 | Nemoci

Podle Informačního portálu pro osoby se specifickými potřebami u nás žije zhruba půl milionů nedoslýchavých a neslyšících lidí. Poruchy sluchu jsou v České republice tedy relativně časté. Jedním člověkem, z tohoto půl milionu Čechů je také můj dědeček.

Příčinou dědečkovy silné nedoslýchavosti je jeho zaměstnání. Dlouhá léta pracoval v příliš hlučném prostředí, které trvale a výrazně poškodilo jeho sluch. Další příčinou je pravděpodobně jeho věk, jelikož mezi staršími lidmi je poměrně hodně lidí, kteří mají potíže se sluchem. (Krom poruch sluchu jsou u starších lidí častější také poruchy zraku a mnoho jiných nemocí).

můj dědeček je téměř hluchýMůj děda svou výraznou nedoslýchavost nese poměrně statečně. Hůř ji snáší jeho rodina, hlavně jeho manželka. Dědečkova nedoslýchavost je příčinou mnohých nedorozumění. Děda zkrátka někdy slyší něco jiného, než to, co babička říká. Moje babička přitom není trpělivý člověk, nerada něco opakuje. Někdy můj děda babičku neslyší vůbec. Další problém v jejich domácnosti způsobuje televize. Můj děda ji poslouchá tak nahlas, že ji určitě slyší i všichni sousedé. Tento problém však děda vyřešil sluchátky. Dědeček má také naslouchátko, ale často ho nenosí. Otázka „Proč, dědo, nenosíš naslouchátko?“ mi připadá hodně citlivá. Je možné, že se za svůj problém se sluchem (za který nemůže) stydí, proto jsem mu takovou otázku nikdy nepoložila. Nejdůležitější je při komunikaci s mým dědou mluvit pomalu, hlasitě, zřetelně a dbát na výslovnost.

Sluch už bohužel mému dědovi nic a nikdo nevrátí. Naslouchátko je jen kompenzační pomůckou, podobně jako brýle na čtení. Všechny takové kompenzační pomůcky jen zmírňují potíže. Vyžadují také dobrou paměť, protože starší člověk si musí zapamatovat, na které místě naslouchátko nebo brýle naposledy nechal ležet. Na druhou stranu je nedoslýchavost opravdu „běžnou“ a relativně „snesitelnou“ nemocí, se kterou se dá „normálně“ žít.

Oli R. - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles