Kromě znalostí a práce s mikroskopem bylo k úspěchu nutné vypracování menší tematicky zaměřené práce. Myslím si, že právě tahle podmínka odradila mnoho jinak zapálených, ale školou nepříliš poznamenaných kamarádů. Moje práce, na kterou ráda vzpomínám, byla pozorování motýlích křídel pod mikroskopem. Můj učitel biologie mi jich tehdy sehnal z kabinetu sedm druhů. Krycí šupinky se lišily barvami, tvary i velikostí a vytvářet dokumentační nákresy pro mě byla opravdová radost.
Samotná olympiáda proběhla skvěle. Ve vědomostním testu i poznávací části jsem sice nějaké mezery měla, ale i tak mi vynesly krásné třetí místo. Smůla jen, že jsem se v poznávací části trochu zdržela a skupina vedená lesníky, která měla poznávat krásy okolní přírody, mi utekla. Další se měla vypravit za dvě hodiny, což bych kvůli autobusu už nestihla. Můj učitel se tedy nabídl, že půjdeme spolu.
Vím, zní to divně. Učitel a žákyně sedmé třídy sami dva v lese. Proto jsem to ani ve škole nikomu neříkala, aby neměl problémy. Dnes vím, že byl pan učitel mladý a asi trochu naivní a takové pomluvy by ho asi ani nenapadly. V deváté třídě mi dokonce půjčil k přečtení Hitlerův Mein Kampf, protože věděl, že ho chci pouze ke studiu…
Ale zpět k našemu výletu. Bylo to jedním slovem skvělé! Naučila jsem se jména spousty nových rostlin a dodnes, když těmi místy procházím, se mi to všechno vrací. Pan učitel byl i fanda do Hvězdné brány a do fantasy, takže jsme si moc hezky popovídali. A společně jsme i trpěli – to když se velkým lesním mravencům nelíbilo, že jsme při obdivování dubu zimního nechtěně šlápli do jejich hnízda. Cestou zpátky jsme přes to místo běželi.
Na tenhle výlet dodneška moc ráda vzpomínám. A přeju si, aby moje děti měly ve škole jen samé takové zapálené a hodné učitele a učitelky. Pak se snad budou do školy těšit stejně jako já.
Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz