Spolu s ním mohou být zachyceny zvýšené IgE protilátky proti potravinovým a inhalačním alergenům. Je proto jen logické, že rodiče alergických dětí se často obávají alergických reakcí u svých dětí a také kladou otázky, zda očkování nepodporuje rozvoj nebo nezhoršuje projevy alergie.
V rozsáhlé mezinárodní studii si lékaři jako jeden z úkolů určili prokázat účinek očkování, ke kterému dochází u miminek, na závažnost ekzému a alergickou senzibilizaci během druhého roku života.
Studie se zúčastnilo 2 184 dětí ve věku 1–2 let z deseti evropských
zemí včetně České republiky, Jižní Afriky a Austrálie. Zkoumané děti
měly prokázaný atopický ekzém a zároveň i alergické onemocnění v rodině. Děti byly očkovány podle
běžných schémat v jejich zemi, která se od sebe podstatně neliší. Byla
sledována závažnost atopického ekzému a alergická senzibilizace na
potravinové a inhalační alergeny.
Cílem bylo určit, jaký vliv má očkování během prvního roku života na
atopický ekzém a senzibilizaci k potravinovým a inhalačním alergenům
během druhého roku života.
Bezpečné očkování
Výsledky ukázaly, že žádné očkování nezvyšuje alergickou senzibilizaci proti potravinovým nebo inhalačním alergenům. Očkování proti planým neštovicím dokonce snižuje hladiny celkových alergických protilátek a očkované děti mají také mírnější průběh atopického ekzému. Také očkování proti černému kašli je spojeno s mírnějším průběhem atopického ekzému. Čím vyšší celkový počet dávek očkování, tím mírnější průběh ekzému.
Výsledky tedy ukazují, že očkování nemá souvislost s vyšším výskytem alergií nebo těžším průběhem ekzému, naopak, některé alergické projevy tlumí. Rodiče alergických dětí by tedy měli bez obav nechat své děti očkovat.
Zdroj: Bez-alergie.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz