Rýma je jedním z nejběžnějších chronických onemocnění u dětí i dospělých. Ta alergická je její nejčastější podobou. A může trvat od jara do jara…
Alergická rýma postihuje ve vyspělých zemích ročně 10–30 % dospělých a až 40 % dětí. Onemocnění neohrožuje život, proto je často hodně podceňováno. Přesto má toto onemocnění výrazný vliv na kvalitu života pacientů. Zasahuje jak do běžných denních činností, tak do pracovní výkonnosti v zaměstnání nebo ve škole.
Kvůli rýmě přijít o práci?
Při jednom americkém výzkumu 52 % zaměstnanců s alergickou rýmou přiznalo, že příznaky v posledních dvanácti měsících výrazně ovlivnily jejich pracovní výkonnost, nebo dokonce o práci kvůli rýmě přišli.
U dětí může být rýma příčinou problémů s učením. Rýma může snižovat kvalitu spánku a to vede k únavnosti a ospalosti. Také léčba antihistaminiky, tedy léky proti alergii, má někdy vedlejší účinky ospalost a malátnost.
Podle průběhu se alergická rýma dělí na:
- intermitentní (občasnou),
- perzistující (trvalou)
Občasná rýma má příznaky méně než 4 dny v týdnu nebo méně než 4 týdny vcelku po sobě. Pokud je tato hranice překročena, hovoříme o rýmě trvalé.
Podle závažnosti příznaků může být rýma:
- lehká – nenarušuje spánek ani denní aktivity a nevyvolává problémy ve škole nebo v práci,
- středně těžká až těžká – příznaky narušují spánek i běžné denní aktivity a pacient má obtíže v zaměstnání nebo ve škole.
Alergeny vyvolávající trvalou rýmu jsou v okolí pacienta přítomny stále. Často jde o alergeny domácího prostředí, jako jsou roztoči, zvířecí chlupy a plísně. Pokud je trvalá rýma vyvolána pyly, je to většinou u pacientů, kteří mají tzv. mnohočetnou pylovou senzibilizaci. Na jaře začínají reagovat na jehnědovité a břízovité stromy, v létě pokračují alergií na trávy a na podzim to mohou být plevele. Problémem mohou být i alergeny profesní, například latex ve zdravotnictví.
Léčba rýmy je podobná jako u jiných alergií: důležité je snažit se vyhýbat alergenům, užívat léky buď celkové, nebo místní na sliznici a také alergenová desenzibiliza.