V rámci pilotní roadshow byl pro školáky připraven nabitý program věnovaný informacím o zdravé a vyvážené stravě a sportu. Kromě teoretických znalostí předvedli ambasadoři projektu, mistryně světa ve sportovním aerobiku Denisa Barešová, a André Reinders, mistr světa v thajském boxu, praktické ukázky svého sportovního odvětví, a zároveň zapojili teenagery do akce.
Tým Krav Magy školáky také pořádně rozehřál a předvedl i několik nejdůležitějších obranných pohybů. Lenka Horňáková naopak s teenagery diskutovala o vyvážené stravě, pitném režimu, energetickém příjmu a výdeji. Velmi úspěšně byla také připomenuta dávno zapomenutá pohybová aktivita, skákání přes gumu.
„Projekt Nebuď línej mě opravdu oslovil. Je pro mě čest být jeho ambasadorkou a pomáhat dětem ke zlepšení fyzické kondice díky sportu. Pohyb je velmi důležitou součástí životního stylu a spolu se zdravou stravou tvoří základní prvky k tomu cítit se dobře, a to jak na těle, tak na duši. Začít sportovat je přece tak jednoduché, stačí se rozhodnout a naplňovat tak svůj život každý den,“ říká Denisa Barešová.
Jak ukázal on-line průzkum na vzorku 1307 respondentů, 46 % dotázaných rodičů sportuje se svojí rodinou jen někdy, příležitostně, a 34 % rodičů uvádí, že s rodinou pravidelně nesportuje. 19 % dotázaných dále uvedlo, že jejich děti upřednostní počítač před možností jít ven za sportem.
„Fakt, že 46% dotázaných rodičů sportuje s rodinou jen někdy a 34% občas, je alarmující, a proto vnímám projekt Nebuď línej tak trochu i jako výzvu a návod pro rodiče. Právě oni by totiž měli umět rozumně a efektivně naložit s energií svých dětí, ukázat jim cestu, jak se dostatečně a správně hýbat a najít si radost a zdravou závislost na pohybu. Věřím, že se tato idea rozšíří do povědomí široké veřejnosti a že budeme mít co nejvíce aktivně sportujících dětí,“ říká k projektu Lenka Horňáková.
„Nebuď línej by měl vzdělávat, ale také přinášet zábavu a radost z pohybu. Ideálně by však měl motivovat ke změně životního stylu. To je také důvod, proč jsme se rozhodli rozhýbat žáky ve třech českých městech. Celosvětový problém obezity se bohužel dotýká již i našich dětí. Nepoměr mezi tím, kolik energie přijmou a kolik vydají, je důvod, proč je naším cílem šířit myšlenku aktivního životního stylu už mezi teenagery,“ říká Daniela Paličková.
Společně s roadshow byl odstartován i stejnojmenný web Nebudlinej.cz, jehož hlavní postavou je kluk Leny, který byl dříve líný, ale kamarádi ho přivedli ke sportu a od té doby už je jeho lenost ta tam. Jen přezdívka Leny mu zůstala. Teď ale naopak on sám podporuje všechny holky a kluky, aby se pustili do sportu a nelenošili doma.
Leny nabízí seznam sportů, doporučuje sportoviště nebo navrhne sporty, které je možné dělat v různých ročních obdobích. Vedle Lenyho najdou návštěvníci webu na úvodní stránce i jeho maminku, která přináší zajímavé čtení pro „dospěláky“, tedy rodiče, kteří se zajímají o aktivní životní styl nejen kvůli svým dětem.
Průzkum – Jak jsou na tom české rodiny se sportem?
On-line průzkumu na téma sport v rodině, volný čas u dětí a aktivní životní styl se zúčastnilo 1307 respondentů, z čehož bylo 83% žen a 17% mužů. 40% dotazovaných má děti ve věku 6-9 let, 12% ve věku 5-12 let a 48% pak ve věku 13 let a více.
Nejzajímavější zjištění:
Respondenti nejčastěji provozují tyto sporty: cyklistiku, plavání, turistiku, běh; k častým aktivitám patří tenis, míčové hry, in-line brusle a zumba, 6% respondentů se potýká u svých dětí s nadváhou, 19% dětí upřednostní počítač před možností jít ven, 73% respondentů je spokojeno se sportovním vyžitím ve svém okolí - pokud jim něco chybí, jsou to ve většině případů: hřiště, bazén, cyklostezky, dráhy pro in-line brusle, 86% respondentů si myslí, že za větší podporu ve sportu zodpovídají rodiče. Více než 53% dětí má 1-2 mimoškolní sportovní aktivity týdně, 83% dospělých kontroluje správný pitný režim svých dětí.
Na dotaz, zda by bylo možné zabránit trendu dětské obezity a jak, odpověděli respondenti:
Nemyslím si, že by cokoli výrazně pomohlo, takový je dnešní svět 17%
Větší angažovaností státu, zejména Ministerstva školství a zdravotnictví, speciálními programy 21%
Ano, zavedením předmětu ve škole pod vedením odborníka přes stravu a sport 27%
Osvětou rodičů 34%
Projekt NEBUĎ LÍNEJ očima odborníka:
„Současná situace, kdy skoro každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou, je opravdu alarmující a pravidelná sportovní aktivita je jednou z mála věcí, která může pomoci. Bohužel pravidelně se hýbe jen okolo 5-10% dětí, to je opravdu málo. Tento projekt by mohl přivést k pravidelnému pohybu více dětí, a pokud se to alespoň u některých dětí podaří, můžeme tento velmi nebezpečný trend zastavit, nebo alespoň zpomalit,“ říká k projektu nutriční poradce Pavel Suchánek.