Vyřezávaná replika Braunova Betlému bývá součástí vánočních a novoročních výstav ve východních Čechách, ten původní – originální přírodní betlém - pak místem výletů mnoha návštěvníků, v zimě i v létě.
Braunův Betlém se nachází v Novém lese mezi Dvorem Králové nad Labem a Kuksem. Jedná se o přírodní galerii plastik, vzniklých mezi lety 1723-1732 z popudu hraběte F. A. Sporcka, jehož cílem bylo vytvořit rozlehlý přírodní park s organicky zakomponovanými plastikami i architekturou, lokality pro meditace.
Autorem rozsáhlé sochařské výzdoby je Matyáš Bernard Braun (1684-1738) se svojí dílnou. Areál je nejen vrcholem Braunovy umělecké tvorby, ale zároveň světovým unikátem, jednou z nejzajímavějších a nejhodnotnějších památek barokního umění.
Dnes je z celého areálu zachován jen zlomek jeho původní podoby. Mimo pousteven, kaple sv. Kříže a dalších drobných staveb a plastik tu stávala skupina Krista pokoušeného Ďáblem, ukřižovaný Kristus malovaný na dřevě, dále „alej sedmi studánek“ s fontánami z růžového mramoru. Do špitální zahrady v Kuksu byly později přemístěny sochy Velkého křesťanského bojovníka „Miles Christianus“, sv. Jeronýma se lvem a Anděl Gloria.
Všechny sochy byly původně barevně pojednány - polychromovány. K devastaci a zániku části výzdoby došlo krátce po Sporckově smrti za vpádu vojsk ve válkách o dědictví rakouské. Škody vznikly i v souvislosti se stavbou pevnosti Josefov u Jaroměře v létech 1781-1787, kdy se v okolí těžil kámen. Braunův Betlém byl dokonce 14. 9. 1999 WMF v New Yorku zařazen a dne 16. 9. 1999 v Praze vyhlášen jednou ze 100 nejohroženějších památek světa.
O jeho záchranu se snaží betlemář Leoš Pryšinger, který kromě jiného vyřezává ze dřeva i repliky plastik a reliéfů Braunova Betlému. Vytvořil také studii tohoto největšího betlému na světě – v měřítku 1:7, jak vypadal po dokončení v roce 1731.
Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz