Existuje ideální lék?
Optimální léčba vyžaduje zejména včasné stanovení diagnózy a včasné zahájení terapie. Jedině tak totiž můžeme předejít vzniku nevratných změn. V případě revmatoidní artritidy se lékaři obávají především deformit kloubů, které tak ztrácejí svoji funkčnost a pacienta do různé míry invalidizují.Jako pacienti jistě znáte veškeré léky, které pro vás přicházejí v úvahu. V počátcích nemoci jsou nejčastěji využívána nesteroidní antirevmatika, DMARD (léky modifikující nemoc) a kortikoidy. Najít ten správný postup ale není bohužel jednoduché, protože u každého funguje něco jiného. A proto můžete mít někdy pocit, že léčba nepostupuje tak, jak by měla.
Co když léčba nefunguje
V takovém případě je samozřejmě nezbytné informovat lékaře. Po zhodnocení vašeho klinického stavu může dojít i na změnu terapie, někdy dokonce opakovaně. Vy ale zatím neseďte s rukama v klíně. Myslete na to, že revmatoidní artritida je chronické onemocnění, a když se nezapojíte do boje proti ní, může vás snadno přemoci.Zejména není možné spoléhat se pouze na léky, byť představují jednu z hlavních součástí terapie. Jako na pacienty je na vás kladen velký tlak, zdravotníci „hrnou“ informace ze všech stran, co by ovšem nemělo zůstat opomenuto, je cvičení. To má mnoho forem – od fyzioterapeutem vedené rehabilitace přes cvičení doma až k ergoterapii neboli léčbě prací.
Pravidelnost růže přináší
Základním předpokladem efektivní léčby je také pravidelné hodnocení aktivity onemocnění, toxicity léků a účinnosti léčby, které pak vedou k potřebným změnám léčebného programu. Kromě fyzikálního vyšetření, při kterém lékař zhodnotí například bolest, omezení funkce nebo deformity kloubů, podstoupíte odběr krve a rentgenologické vyšetření.
Zdroj: Revmatické-nemoci.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz