Každý z nás už někdy v životě prodělal tzv. obyčejnou „rýbu“ a měl ucpaný nos. Každý moc dobře ví, jaké to je, když se nemůže pořádně nadechnout a v noci klidně spát. Taková rýma je akutní, infekční a většinou je způsobena viry. Patří spolu s kašlem mezi nejčastější onemocnění dětí a dospělých.
Velice často je rýma jedním z příznaků běžného nachlazení, odbornou terminologií je též nazývána jako respirační viróza. Toto virové nakažlivé onemocnění dýchacích cest postihuje nejčastěji nos a hltan. Příznaky, kromě rýmy a s ní souvisejících projevů, jsou škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel, bolesti hlavy, únava a může se objevit i zvýšená teplota. Nachlazení trvá obvykle tři až pět dní, ale zbytkový kašel může přetrvávat až tři týdny. Nachlazení je nejběžnější z lidských nemocí, vyskytující se převážně v chladných měsících.
Věděli jste?
• Rýma je překladem latinského názvu pro zánět sliznice dutiny nosní – rhinitis
• Rýma může být akutní nebo chronická, infekční nebo neinfekční
Hlavní příznaky rýmy
• Zvýšená hlenovitá sekrece
• Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu
• Porucha čichu
• Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli)
• Nucení ke kýchání
• Slzení
Celková léčba
Při rýmě se necítíte dobře. Sliznice nosu je překrvená, oteklá, může pálit a smrkání je často bolestivé. Kýcháte, teče vám z nosu, nos je ucpaný, nemůžete nosem dýchat a v noci spát. Budí vás sucho v ústech (ucpaný nos vás nutí dýchat ústy) a často i kašel, způsobený stékáním rýmy do nosohltanu a hltanu. Při běžném nachlazení se objevuje bolest hlavy, únava, intenzivnější kašel, případně i zvýšená teplota.
Protože rýma je zánět, je možné v rámci celkové léčby podat protizánětlivé léky . Jsou vhodné zejména, pokud se jedná o běžné nachlazení, kdy jsou přítomny i další příznaky kromě rýmy. Doporučuje se zároveň léčba mukolytiky. V rámci celkové léčby je vždy důležitá podpůrná léčba, která zahrnuje klidový režim, zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti, ve které pobýváte, inhalace, vyhýbání se zakouřeným místnostem.
Lokální léčba
Lokální léčba je při léčbě běžné rýmy nejdůležitější. Jak z názvu vyplývá, je to léčba cílená na odstranění či zmírnění lokálních a většinou nejvíce obtěžujících příznaků daného onemocnění. U rýmy jsou těmito příznaky ucpaný nos a výtok z nosu. Léky, které se používají k léčbě ucpaného nosu při běžné rýmě, se nazývají lokální dekongestanty, podle mechanismu účinku odbornou terminologií též alfa-mimetika.
Lokální proto, že se aplikují lokálně – přímo na nosní sliznici. Ta je při rýmě oteklá a tyto léky způsobí její oplasknutí – dekongesci, proto dekongestant. Tímto mechanismem zprůchodní nosní dutinu a umožní opětovné volné dýchání nosem. Oteklá a rýmou poškozená výstelka (sliznice) nosní dutiny může pálit, smrkání bývá bolestivé, proto je vhodná i současná péče o dutinu nosní.
Nejčastější otázky o rýmě
• Proč jsou při léčbě rýmy doporučované éterické oleje?
Éterické oleje (eukalyptol, menthol, kafr) příznivě ovlivňují celkové působení přípravku po aplikaci. Navozují příjemný pocit chladu v nose a pomáhají při hojení poškozené sliznice. Éterické oleje se tradičně používají k usnadnění dýchání při zánětech dýchacích cest.
• Nosní sprej nebo kapky?
Aplikace spreje je pohodlnější, protože léčivá látka zůstává tam, kde má, nenateče do hltanu, nevytéká z nosu a není polykána – jde o efektivnější a díky tomu hospodárný způsob aplikace. Při aplikaci spreje pokryje léčivá látka velkou plochu sliznice a pokaždé ve stejné (dostačující) dávce – jde tedy o účinnou a přesnou aplikaci. Další výhodou spreje je, že ho lze aplikovat i ve stoje či v sedě – podání tedy je pohodlné a diskrétní.
• Jak se správně aplikuje nosní sprej?
Nosní sprej se aplikuje velice snadno: před užitím spreje se vždy důkladně vysmrkejte, pak sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jedenkrát stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechněte ústy. Postup případně opakujte dle uvedeného dávkování v příbalové informaci přípravku. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.
Zdroj: Mucosolvan.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz