Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 18.01. 2025
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nepodceňujte očkování rotaviry, dopřejte ho dítěti

2. 04. 2012 | Dětské nemoci
Znáte očkování rotaviry? Mnozí rodiče váhají, jaká nepovinná očkování vybrat pro svého novorozence a před čím dítě ochránit. Prim. MUDr. Dalibor Pastucha radí očkování proti pneumokokům a rozhodně také očkování proti rotavirům, neboť rotavirovou infekci vyznačující se těžkými průjmy prodělá téměř každé dítě do dvou let. Naštěstí je tu šetrná vakcína, která se podává do úst a která vaše miminko účinně ochrání.
 
Jaké nepovinné očkování v průběhu prvního roku doporučujete?
Dnes už je standardem nepovinné očkování proti pneumokokům, které miminko ochrání před pneumokokovými invazivními onemocněními, ale také ho pomůže chránit proti zánětům středního ucha. Přestože není povinné, je toto očkování hrazené zdravotní pojišťovnou. Dále doporučujeme očkování proti rotavirům. Toto očkování rotaviry chrání miminko před rotavirovými infekcemi, které způsobují těžká průjmovitá onemocnění. Máte možnost si vybrat ze dvou vakcín. Obě vakcíny jsou velmi dobře účinné, podávají se stříkačkou do pusinky. S tímto očkováním je možno začít již od šesti týdnů věku a musí být ukončeno nejpozději do 24. týdne resp. 26. týdne věku (v závislosti na vybrané vakcíně)

Nepodceňujte rotaviry, dopřejte dítěti očkováníCo je to rotavirová gastroenteritida a proč může být pro děti nebezpečná?
Obecně název gastroenteritida znamená, že se jedná o onemocnění zažívacího traktu, které je provázeno průjmy, zvracením, případně teplotou. Původcem tohoto onemocnění je vir, respektive skupina rotavirů. Bohužel je známou skutečností, že právě rotaviry stojí nejčastěji za hospitalizací dětí do dvou let věku života.

Jak se onemocnění přenáší? Kdy se děti nejčastěji nakazí?
Toto onemocnění je poměrně významně infekční, to znamená, že k přenosu v dětských kolektivech dochází velice rychle. Inkubační doba je v řádu dnů a často se nakazí nejenom děti, ale i ostatní rodinní příslušníci v rodinách, kde se toto onemocnění objevuje. Nejtypičtější je tato nákaza v období mezi šestým měsícem a dvěma roky věku života dítěte. Dá se říci, že prakticky do dvou let se každé dítě tímto onemocněním nakazí a infekčnost je velice významná, respektive k přenosu dochází tím, že virus se vyskytuje na různých předmětech, hračkách apod. Tento virus se nedaří zcela jednoduše zlikvidovat běžnými čisticími prostředky.

Jak rodiče poznají, že jejich dítě onemocnělo rotavirovou gastroenteritidou?
Rodiče poznají toto onemocnění obtížněji, nicméně vzhledem k tomu, že se dá říct, že prakticky každé dítě se touto infekcí nakazí, tak se jedná o onemocnění, které provází průjmy, bolesti břicha, zvracení. Lékař často pozná onemocnění i podle jeho průběhu, podle charakteru obtíží a podle délky jejich trvání.

Jak můžeme dítě před onemocněním chránit?
Vyhnout se mu můžeme velmi obtížně, respektive právě malé děti se těžko chrání a to je také důvod, proč hovoříme o tom, že máme možnost děti ochránit preventivně. Znamená to tedy podat jim vakcínu, která je před touto nemocí ochrání. Je potřeba zmínit, že toto onemocnění naštěstí není tak závažné a že k úmrtí v podmínkách České republiky dochází jen výjimečně.

Je očkování proti rotavirům spolehlivé a bezpečné? Kdy se má vakcína aplikovat?
Do současnosti už byla aplikována obrovská množství dávek očkovací látky, která prošla mnoha klinickými zkouškami. To znamená, že je to spolehlivá očkovací látka, která navodí velmi dobrou ochranu právě v tom nejrizikovějším období. Velmi doporučujeme toto očkování, je však potřeba říci, že tato vakcína musí být podána včas. Součástí příbalových letáků u očkovacích látek proti rotavirům je dokonce omezení, do kdy nejpozději lze tuto očkovací látku podat. Možné je to právě jen do 24. týdne života. Vzhledem k tomu, že víme, že již v tomto období se toto onemocnění může vyskytovat, doporučujeme, aby se neodkládalo podání první dávky a aby aplikace byla velmi časná, to znamená již od šesti týdnů věku života dítěte.

Jak se vakcína aplikuje?
Tato vakcína se podává do pusinky, takže její podání je vůči dítěti šetrné.


autor - MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D.
Primář Kliniky tělovýchovného lékařství
 a kardiovaskulární rehabilitace
Fakultní nemocnice Olomouc

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !