Urologické obtíže stále patří mezi témata, o kterých se stydíme otevřeně mluvit, anebo se je mnohdy snažíme přehlížet. Zánět močového měchýře je přitom velmi nepříjemným onemocněním, který je nutné léčit co nejdříve, abychom zabránili jeho přechodu do chronického stadia.
Co způsobuje zánět močového měchýře?
Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem různých bakterií způsobujících zánět.
Většina infekcí močových cest je vyvolána bakterií Escherichia coli, která se dostane z konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře. Proto musí ženy při wc hygieně velmi dbát na utírání zepředu dozadu, aby zabránily zavedení bakterie z jejich střeva do močové trubice. Velmi často bývá příčinou zánětu močových cest i neléčená infekce v pochvě.
Užitečné rady
- Je důležité dostatečně pít. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
- Během močení by se měl měchýř vyprázdnit úplně. Není dobré sedět na wc ohnutý dopředu a číst si. Na záchodě bychom si měli naopak sednout dozadu a opřít se o zeď. Tato pozice je vhodnější pro zajištění úplného vyprázdnění močového měchýře.
- Nosit teplé oblečení na spodní části těla.
- Po dobu léčby zánětu močového měchýře se doporučují brusinky – buď ve formě nektaru anebo tablet, které kromě brusinek obsahují také D-manózu, ale i speciální probiotika. Tato jednoduchá přírodní léčba může přispět ke snížení četnosti opakovaných zánětů. Brusinky působí tak, že brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tak zabydlování infekci.
- Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.
- Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu trpí infekcemi močového ústrojí častěji.
Zdroj: Med Pharma.info
Vendi V.
ChytráŽena.cz