Čištění vody
Aby byl požitek z koupání vždy příjemný a zároveň bezpečný, musí být voda v bazéně dokonale čistá. Nejefektivnějším způsobem je kombinace dvou způsobů-mechanického a chemického čištění. Během sezóny je zapotřebí bazén pravidelně filtrovat a pomocí svěrací síťky nebo ručního podtlakového vysavače odstraňovat plovoucí nečistoty.
V současné době patří mezi nejužívanější filtrace písková. Voda je hnána čerpadlem přes vrstvu písku, která zachycuje hrubé nečistoty. Kartáčový nástavec si pak poradí s usazeninami na stěnách a dně.
Zbavit se hrubých nečistot však nestačí, voda se musí upravovat i chemicky. Nejsnazším způsobem je desinfekce chlorem. Ten lze pořídit ve formě prášku nebo tablet a udrží vodu čistou po několik dní. Vždy dodržujte dávkování doporučené výrobcem. Dezinfikovat je možné také pomocí peroxidu vodíku, jehož použití je velmi podobné.
I přestože chlor zdravému člověku neškodí, jsou lidé, kterým jeho přítomnost dobře nedělá. V takovém případě lze chemické prostředky nahradit. Možností je použití UV lampy, kdy je voda vystavena UV-C záření s vlnovou délkou, která zabíjí bakterie.
Jednou týdně je také potřeba zkontrolovat hodnotu pH. Správná hodnota by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6 pH. K tomu slouží přípravky PH+ a PH-, kterými poměrně snadno PH vody v bazénu upravíte.
Doplňky
Existuje široká škála příslušenství, které je možné k bazénům instalovat. Některé z nich jsou nezbytně nutné pro bezproblémový provoz.
Bazénové vysavače
Nečistoty na dně bazénu lze jednoduše odstranit pomocí bazénových vysavačů. Pro nadzemní bazény jsou vhodné mechanické a poloautomatické vysavače, jejichž instalace i obsluha je velmi rychlá. Vysavač si nejdříve změří plochu bazénu a poté sám začne čistit dno a stěny. Vy nemusíte dělat nic, pouze po skončení čištění vyměnit filtr.
V případě zapuštěných bazénů se nejčastěji k odstraňování nečistot využívá plně automatických vysavačů. Ty jsou řízené vlastní naprogramovanou řídící jednotkou, nezávisle na chodu filtrační jednotky.
Bazénové plachty
Energetickou náročnost ohřevu vody je možné snížit také pomocí zakrývání hladiny bazénu v době jeho nepoužívání. Krycí plachty slouží k ochraně před vniknutím mechanických nečistot do bazénu, a tím usnadňují jeho údržbu. Solární plachty se umisťují na hladinu bazénu. Speciální fólie násobí účinky slunečního záření, ohřívá vodu a zároveň zamezuje úniku tepla vypařováním nebo sáláním. Celkové tepelné ztráty bazénu se tak mohou snížit až o 50%.
Zdroj, foto: OBI
Vendi V.
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz