Dřívější ninjové totiž ovládali několik druhů bojových umění, techniky se zbraněmi, různé způsoby matení nepřítele, ale také umění zneviditelnit se a dokonce i řadu řemeslných dovedností, aby se mohli při své špionáži vydávat v přestrojení za řemeslníky. Ninjutsu vzniklo během mnoha let vývoje bojových a válečných dovedností přímo v Japonsku.
Název ninjutsu v překladu znamená umění být neviditelným, a původně se ninjutsu nazývalo šinobi - džucu, což znamená vkrádat se dovnitř. V historii byl ninja cvičen v dokonalém využívání všech možností, k úkrytu v jakémkoli prostředí. Ninjové byli také využíváni ve válkách, kde byli vysíláni na nepřátelské území s přesně vymezeným úkolem, a to získat informace o nepříteli nebo provést sabotáž. Jejich schopnosti vytvořily dojem, že ovládají umění, jak být neviditelnými a proto vznikla řada pověstí a legend o nadpřirozených schopnostech ninjů.
Tradice tohoto umění má své kořeny v bojových, náboženských, politických a kulturních dějinách Japonska. Každý ninja se snaží vytvořit protivníkovi bojové podmínky těžší než původně byly, a využívají předkládání pravdy a klamů nepříteli s cílem jej znejistit a zmást. Na základě těchto klamů a neobyčejných vlastností získaných dlouholetým cvičením, porazí každého nepřítele. Techniky ninjutsu jsou nejasné, odkazují na téměř jakoukoliv techniku, při které se používá chakra a která umožňuje dělat něco, co byste za jiných okolností dělat nemohli.
Ninjutsu obsahuje techniky boje beze zbraně, umění pohybu těla a obsahuje techniky pádů, kotoulů, chůze, postojů, skoků a jiných. Cvičící se ale hlavně učí vnímat vlastní tělo, což je později velmi důležité pro boj. Dále se vyučují měkké techniky, protože měkkost je chápána ve smyslu pružnosti mysli a těla. Také se naučíte tzv. tvrdé techniky boje a tím jsou vyprošťovací techniky, páky, hody, škrcení, bloky, údery a kopy, které způsobují šoky a ty se dělí na útoky na svaly, kosti nebo citlivé části těla.
U pokročilejších cvičenců je náplní tréninků už i boj se zbraněmi a to například meč, nůž, tyč, kopí, halapartna, drápy, ale i dnešní moderní zbraně jako je pistole. Výcvik by měl začínat už v 5 až 6 letech dítěte. Tento výcvik se skládá hlavně z nácviků rovnováhy při překonávání obtížných překážek, skákání, běhání, plavání a šplhání. Přibližně ve 12 - 13 letech se už provádí tvrdý výcvik vytrvalosti a to pomocí velmi dlouhých běhů a už se začíná učit zacházet se zbraněmi jako jsou meče, hole, kopí, halapartny a další. Posledním stádiem výcviku je tanec, zpěv lidových písní, kreslení, výroba map, umění přestrojování a nauka některých nejčastějších řemesel. Ninjutsu je vhodné jak pro muže, tak i ženy.
Markéta
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz