Představujeme Vám novou knihu Mozek v plamenech. Tato kniha obsahuje mentální techniku paměťových háčků pro zlepšení paměti včetně popisu jejího využití v praxi. Zároveň kniha obsahuje 100 mikropovídek psaných právě na základě této metody.
Paměťové háčky jsou jednoduchá mentální technika, která slouží k procvičování a trénování paměti, k rozvoji kreativity a tvořivosti. Technika je velmi rychlá a hravá, proto se dá také označit pojmem „mentální aerobik“.
Princip této techniky je založen na propojení číslic a písmen, respektive na vytváření obrazů k písmenům, která jsou k číslicím podle předem stanoveného sledu přiřazená. Protože málokdo z nás má rád matematiku a čísla, která nám moc neříkají, anglosaská metoda paměťových háčků přiřazuje ke každému číslu písmena a z nich vytvořená slova. Prvních deset čísel má dané písmena a k nim i příslušná jednoslabičná slova. Dvoj a více ciferná čísla pak kopírují těchto prvních deset písmen, například číslo 15 je tvořeno písmeny T a L (neboť 1 má písmeno T, a 5 zase písmeno L). Metoda vychází z angličtiny a v každém jazyce je vytvořena příslušná mutace s písmeny a slovy konkrétního jazyka. Je možné si stanovit svá slova, ale je to zbytečné, když to odborníci již udělali za Vás. A věřte není snadné, podle všech pravidel taková slova objevit.
Obrazy jsou univerzálním jazykem našich myšlenek a jsou pro náš mozek a mysl velmi výstižné a srozumitelné. Proto si vždy lépe vzpomenete na věci, které si spojíte s nějakým obrazem nebo situací než na věci, o kterých pouze slyšíte. Proto si místo čísel několika čísel vytvoříte vlastní film s těmito odpovídajícími slovy. Tím si nejen lépe čísla zapamatujete, ale také si rozvíjíte svou představivost a především tvořivost (kreativitu).
Praktický význam paměťových háčků je v jejich uplatnění v různých oblastech, v nichž si potřebujeme cokoli pamatovat. Od jednoduchých pomůcek k zapamatování (kódy PIN, soupis položek k nákupu, telefonní čísla či i jiné přístupové kódy), přes rozsáhlejší (například jednotlivé body přednášky, prezentace) až po více obsáhlé oblasti (například konkrétní rozsah látky při studiu). Například učební látka má 5 částí, je jedno jak velkých (odstavce, stránky, oddíly, knihy). Stejné to je jestliže máme firemní prezentaci nebo veřejný projev. Každou část si jakoby pomyslně očíslujeme a při studiu si místo čísla pamatujeme slovo. Protože číslo 1 má přiřazeno slovo TŮŇ, tak se první část učiva (prezentace, projevu) bude odehrávat u tůně. Druhá část sdee zase bude odehrávat na Arše na moři (slovo k číslu 2 je Noe). A tak dále. Samozřejmě děj jednotlivých částí propojíme, takže se od tůně plynule dostaneme k Noemovi a pak dál. Když máme celý tento film zapamatovaný, tak nemusíme mít ani žádné poznámky, protože známe logický sled filmu a vždy víme, v jaké jeho části se nacházíme.
Paměťové háčky jsou také velmi oblíbené jako zábavná hra (například děti a rodiče či prarodiče si vzájemně zadávají předměty k zapamatování). Tím si nejen cvičí paměť, tvořivost a kreativitu, ale také zlepšují sociální vztahy.
Více informací o nové knize Mozek v plamenech i ukázky najdete na oficiálních webových stránkách.
Markéta Zemanová
Chytrá Žena.cz