Na Zemi máme čtyři oceány, které se značně liší – ať svou průměrnou teplotou, hloubkou, slaností, biodiverzitou (tedy pestrostí životních forem), znečištěním, cirkulací vody... Nicméně všechny oceány jsou navzájem propojené, navzájem se tedy neustále ovlivňují a tvoří tak vlastně jediný „světový oceán“.
Prim ve velikosti drží Tichý oceán (Pacifický). Nachází se mezi Amerikou, Asií a Austrálií, najdeme tady také nejníže položený bod zemského povrchu a to v Mariánském příkopu. Obrovskou plochu Pacifiku protkávají skupiny souostroví Melanézie, Mikronézie a Polynézie. Tvoří je atoly a ostrovy korálového či sopečného původu. Většina se nachází v tropickém a subtropickém pásu a ačkoliv jich můžeme napočítat stovky, vzdálenosti mezi nimi jsou skutečně nedozírné. Zdejší lidé pochází z Asie a Evropy, nicméně část je neobydlená. Kolonisté sem přivezli nemoci, proti nimž neměli domorodci obranné látky, proto zde původních obyvatel najdeme pouze minimum. Ekonomiky těchto ministátů stojí na ziscích z cestovního ruchu a vývozu ryb, cukrové třtiny, banánů a kakaa.
Atlantický oceán je rozlohou druhý největší. Prochází všemi klimatickými pásy a proto v jednotlivých jeho částech panují značně odlišné podmínky. Odděluje Ameriku od Evropy a Afriky. Nachází se zde jen minimum ostrovů a ty většinou leží velmi blízko pevniny. Jeho středem se táhne severní a jižní středoatlantický hřbet – jakési pásmovité podmořské pohoří. Atlantik je lidmi intenzivně využíván – námořní trasy jej protkávají jako pavučina, těží se zde z mořského dna ropa a zemní plyn (zejména v Severním moři a Mexickém zálivu).
Indický oceán najdeme mezi Afrikou, Asií, Austrálií a Antarktidou. V severní části je velmi teplý a až po rovník má počasí typicky monzunovou charakteristiku. V jižní části u Antarktidy je poměrně chladný.
Studené proudy bychom však v severnějších oblastech hledali marně, proto zde rybolov není příliš významný. V okolí Arabského poloostrova a Asie vedou důležité námořní trasy, celosvětově významná jsou naleziště ropy v oblasti Perského zálivu. Jedná se také o jednu z posledních „pirátských“ oblastí a to zejména v okolí Malackého průlivu a Somálska.
Severní ledový oceán je nejmenší a nejstudenější oceán na Zemi, po většinu roku bývá pokryt ledem. Leží v okolí severního pólu a námořní dopravu zde zajišťují zejména ledoborce.
Život v oceánech ovlivňuje řada faktorů - především podnebí, teplota vody, slanost, proudy a hloubka. Pro tropická moře jsou typické pestrobarevné ryby, žraloci, delfíni... Mírná moře obývá méně druhů živočichů, ale značné množství co do jejich počtu. Proto se jedná o významná loviště, (vyskytují se tady sledi, tresky, makrely). Polární moře bývala dříve plná ryb, velryb i tuleňů, dnes jsou však některé oblasti člověkem téměř zcela vyloveny.
Oceány jsou i pro nás – vnitrozemce – nepostradatelné. Ovlivňují naše klima, poskytují nám potravu, nerostné suroviny i místo k relaxaci... Jedná se o svět, o němž stále víme velmi málo. Měli bychom se o něj začít zajímat a zabránit jeho poškození dříve, než bude pozdě.
agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz