Kolem hemoroidů se točí řada otázek. Ty ale pro jejich „choulostivou“ lokalizaci nejsou vždy vysloveny nahlas, a proto jich mnoho zůstává také nezodpovězeno. Přitom prakticky vzato se hemoroidy řadí mezi křečové žíly a obtěžují až polovinu dospělé populace.
Přinášíme pět nejčastějších otázek a odpovědí na téma „zlatá žíla“.
Otázka: Může z hemoroidů vzniknout rakovina?
Odpověď: Hemoroidální onemocnění samo o sobě neznamená vyšší riziko vzniku rakoviny střeva a konečníku. Co je ale důležité vědět: obě nemoci (hemoroidy i rakovina tlustého střeva) mohou mít společné příznaky – zejména přítomnost krve při vyprazdňování, kterou najdeme na toaletním papíře, ve stolici nebo přímo v toaletní míse. Tady je namístě spěchat k lékaři, aby obě nemoci od sebe odlišil a došlo ke správné a hlavně včasné léčbě.
Otázka: Jsou hemoroidy dědičné?
Odpověď: Podle posledních výzkumů se ukazuje, že pokud má člověk příbuzného prvního stupně (tedy rodiče či sourozence), který trpí hemoroidálním onemocněním, má třikrát vyšší riziko postižení hemoroidální chorobou, než kdyby se v rodině toto onemocnění nevyskytovalo. Hovoříme o vrozeném typu dědičnosti.
Otázka: Jaké příznaky jsou spojeny s hemoroidálním onemocněním?
Odpověď: Příznaky mohou být různé, nejčastěji:
* krvácení z konečníku,
* bolestivost či svědění,
* špinění spodního prádla,
* výtok z konečníku,
* pocit „vlhkosti kolem konečníku“,
* pocit tlaku,
* zduření nebo
* pocit cizího tělesa kolem konečníku.
Otázka: Jaká je možnost léčby hemoroidů v těhotenství?
Odpověď: Hemoroidální zánět v průběhu těhotenství (zejména v posledním třetině) prodělá až 80 % žen. Většina lokálních prostředků (mastí a čípků) ke zklidnění obtíží není v tomto období doporučována. Jednu vysoce účinnou a bezpečnou látku ze skupiny flavonoidů, vhodnou i pro těhotné pacientky ve 2.a 3. třetině těhotenství s hemoroidáními obtížemi, už farmaceuti doporučují. Informujte se tomto léku u svého ošetřujícího lékaře.
Otázka: Jaká jsou dietní preventivní opatření vzniku hemoroidálních obtíží?
Odpověď: Při dodržování následujících pravidel se hemoroidům můžete zcela vyhnout:
1. Pečovat o správnou konzistenci stolice (vyvarovat se zácpy, ale i průjmu).
2. Do jídelníčku zařadit dostatek vlákniny – ovoce a zeleninu, přídavek pšeničných vloček či otrub či jablečnou vlákninu (v prodeji v lékárnách) – doporučená dávka vlákniny je 2–3 polévkové lžíce denně.
3. Zvýšit obsah látek ze skupiny flavonoidů v každodenním jídelníčku. Flavonoidy ochraňují a zpevňují naše cévy a jsou obsaženy zejména v pohance, červeném víně a v borůvkách.
4. Dbát na dostatečný příjem tekutin.
5. Je velmi vhodné omezit nadbytek kávy, alkoholu a pikantních, kořeněných jídel.
6. Je doporučeno aktivní cvičení – jakékoli cviky zlepší tonus svalů a ten přispívá i ke zpevnění stěny cévní.
7. Při dlouhém sezení používat polštářek na židli.
Hemoroidům se někdy lidově říká „zlatá žíla“. Není to sice samo o sobě nebezpečné onemocnění, ale starat se o jejich léčení musíme, a to stejně pečlivě jako u mnohem vážnějších nemocí. Navštivte proto odborného lékaře na chirurgii, specialistu, tzv. proktologa, který vás vyšetří a poskytne odbornou a cílenou léčbu.