Celý rok jste v pohodě, a když konečně máte pár dní dovolené, vyrazí se vám opar. Je to totiž "potvora", která se ve vás schovává a vyrazí většinou při oslabení nervového systému a imunity. Takže si ho vlastně přivoláte nervózním počítáním plavek, ručníků a "cestovní horečkou".
Opar, to jsou bolestivé malé puchýřky naplněné vysoce infekční tekutinou. Mohou se objevit nejen na rtu, ale i kolem očí, na tvářích, v nose. Přenáší se slinami i dotykem. Opar nemůžete mít, pokud nejste napadeni herpesvirem 1 (HSV – 1). První kontakt s ním si většina z nás odbude již v dětství – v těle ho má až 90 % populace. Ti, kteří s oparem nikdy neměli tu čest, jsou hlavně přenašeči, u kterých se neprojevuje. Virus ve vás může klidně léta pochrupávat a objeví se až v momentě oslabení – při rychlé změně podnebí, únavě, přílišném slunění, ale i chladu, onemocnění, stresu, při menstruaci a podobně.
Jak opar vzniká?
Prvními projevy jsou svědění, zarudnutí a otok na rtu či kůži. Pokud ho odhalíte ještě v této fázi a začnete ho ošetřovat volně prodejnými léky, máte velkou šanci uspět a opar zahnat. Ve chvíli, kdy už se vytvoří puchýřky, není léčba už tak účinná – i když ošetřovat opar můžete i tak, i když "jen" urychlíte průběh. To ale také není k zahození, protože opar je bolestivá a pěkně otravná věc.
Většinou opar trvá 12 – 14 dní. Od prvního svědění, přes vřídky, až po jejich mizení a tvorbu strupu. Pokud by trval déle, je to důvod zajít k lékaři. Jinak si můžete vypomoci virostatiky prodávanými bez předpisu nebo zinkovou mastí. Někteří mají dobré zkušenosti s podáváním vitamínu E.
Nestojíte o opar? Bojujte!
* Podpořte svůj imunitní systém přísunem vitamínů, hlavně B 12 – tím ho vyzbrojíte natolik, že se opar schová do zákopů.
* Protože je sluníčko častým spouštěčem vzniku oparu, používejte na rty speciální ochranný krém s vysokým UV faktorem.
* Špatnou zprávou je, že opary vznikají i poté, co jste si dopřáli čokoládové, oříškové nebo těstovinové hody.
* Na talíř si nandejte naopak mléčné výrobky či sóju – ty vzniku oparu zamezí, protože obsahují aminokyselinu lyzin.
* Pravidelně měňte kartáček na zuby, protože na něm se může držet virus a může vás druhotně nakazit.
První pomoc existuje
Pokud se opar vyrazí, máte šanci s ním začít vést boj za to, aby se vůbec "nerozjel", nebo brzy vyklidil pozice. Budeme rádi, pokud nám napíšete svou zaručenou metodu, ale pro inspiraci máme pár tipů:
* Svařte meduňku a studený vývar přikládejte jako obklad na opar.
* Obecně pomohou čajové obklady – z heřmánku, vrbové kůry apod.
* Pomáhá i kostka ledu, kterou zabalíte do čistého kapesníku a přiložíte na místo, kde začíná opar.
* Pořiďte si mast či balzám na rty s lyzinem.
* Natírejte místo zinkovou mastí nebo tinkturou.
* Dbejte na hygienu – cokoli nanášíte na opar, nanášejte jinak než prstem. Ženy by neměly používat rtěnku nebo lesk, protože i na nich může virus zůstat a způsobit druhotnou nákazu.
Zdroj: Ordinace.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz