Hydratujte!
Hlavním zátěžovým faktorem pro nohy v zimním období je střídání prostředí. Zatímco venku převládá vzduch chladný a většinou vlhký, ve vytápěných místnostech je naopak vzduch teplý a suchý. To způsobuje oslabení pokožky a její vysychání. Proto je v zimě základním pravidlem péče o nohy jejich hydratace pomocí hydratačního krému. Nejčastěji postižená místa jsou holeně, proto je na ně třeba několikrát denně nanést hustý a výživný hydratační krém.
Vyživujte pokožku
Kromě hydratace pokožky je třeba se zaměřit i na její výživu. V zimě totiž pokožka nohou potřebuje výživné látky na podporu svých přirozených zdrojů. Je proto důležité tyto potřebné látky dodat v potravě. Ta by měla být co nejvyváženější a měla by obsahovat dostatek čerstvé zeleniny, ovoce a vlákninu. Velmi důležité je také dodržování pitného režimu, protože změnami prostředí dochází ke ztrátám tekutin a je nezbytně nutné je doplnit.
Posilujte i v zimě
Posilování a sport nejsou doménou pouze jara a léta, kdy je pro ně nejvíce prostoru. Aktivní sportování totiž zabraňuje tvorbě křečových žil, a proto je třeba se mu věnovat celoročně. Možností je několik. Lze například využít chladného počasí a vyzkoušet zimní sporty, jako jsou běh na lyžích či bruslení. Pokud se vám do zimy nechce, můžete vyzkoušet třeba aerobik nebo bosu. Ale pozor, pokud trpíte křečovými žilami, měli byste se vyvarovat například snowboardingu nebo sjezdovému lyžování. Při těchto sportech totiž dochází k dlouhodobé pasivní zátěži dolních končetin, které vede k městnání krve. To by pak mohlo být u křečových žil nebezpečné.Zdroj: Křečové-žíly.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz