Nejběžnější ovoce, které je díky náboženství a mytologii spojeno s řadou symbolických a magických významů, má i léčivé schopnosti.
Více než 80 % čerstvého jablka tvoří voda. Většina účinných látek se nachází ve slupce nebo těsně pod ní. Jablka jsou ideální dietní potravinou. Při nadváze se doporučuje kromě celkové změny jídelníčku a zvýšeného pohybu i jeden „pročišťující“ jablečný den v týdnu. Stejné dietní opatření se doporučuje při vysokém krevním tlaku a onemocněních ledvin a srdce.
Jablka příznivě regulují zažívání. Snižují překyselení žaludku, při zácpě mají lehké projímavé účinky, při průjmových onemocněních naopak „staví“, napomáhají regeneraci střevní mikroflóry.
Zlepšují krevní obraz. Obsahují řadu látek příbuzných trávicím enzymům, dále látky podobné inzulínu. Jablko je jednou z dobrých potravin pro diabetiky, protože jeho sladká složka – fruktóza se rozkládá v těle spolu s jablečnou vlákninou mnohem pomaleji, takže hladina cukru v krvi je stabilnější. Poměrně vysoký obsah draslíku a schopnost zlepšovat vodní režim organismu činí jablko velmi zajímavým ovocem pro lidi trpící srdečními chorobami.
Při chřipkách a angínách, kdy mají nemocní malou chuť k jídlu, je jablko ideální potravinou, která v kombinaci s bylinnými čaji urychluje uzdravení. Nastrouhané jablko dokonce může srazit příliš vysokou horečku.
Jablečný mošt pomáhá proti ledvinovým kaménkům. Čerstvá jablečná šťáva regeneruje pokožku obličeje. Milovníky křížal jistě potěší, že sušením neztrácí jablka nic ze svých léčivých vlastností.
VYZKOUŠEJTE:
Účinnou podzimní kúru při většině forem revmatismu.
Po dobu tří týdnů jezte každý den jeden kilogram jablek průběžně během dne. Kúru lze prodloužit až na dobu tří měsíců. Nejlepší jsou česká jablka původních odrůd, v ideálním případě neošetřovaná chemicky.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz