Poslední výzkumy archeologů dokládají, že fíky patřily k vůbec prvním rostlinám, které naši předkové pěstovali. Na archeologických nalezištích na Blízkém východě byly objeveny zuhelnatělé zbytky fíků staré více než 11 000 let! Fíkovník je symbolickou rostlinou mnoha kultur: Adam a Eva zakryli svou nahotu listy fíkovníku, Buddha došel osvícení ve stínu fíkovníku a prorok Mohammed si prý přál, aby v ráji určitě rostly fíkovníky.
Čerstvé fíky mají sladkou lahodnou chuť a skvělou výživovou hodnotu, protože obsahují cenné bílkoviny, velké množství draslíku, vlákniny, slizovitých látek, vitamínů a samozřejmě jednoduchých cukrů, které lidské tělo rychle vstřebává. Právě to činí z čerstvých i sušených fíků ideální pochoutku pro všechny, kteří potřebují energetickou „první pomoc“ při náročné duševní i fyzické práci. Přestože mnoho zdrojů uvádí, že fíky jsou ideální náhradou sladkostí při redukčních dietách, je třeba mít na paměti, že to platí pro čerstvé plody. Sušením fíky ztrácejí až 80 procent vody, čímž stoupá podíl sacharidů. Nemírná konzumace tedy ke snížení nadváhy rozhodně nepřispěje.
Fíky byly uznávány jako léčivé ovoce od pradávna. Nejznámější je jejich působení na poruchy zažívání. Jsou zřejmě nejúčinnějším přírodním projímadlem. Stejný účinek mají fíky čerstvé i sušené, máčené ve vodě i macerované v olivovém oleji. Díky vysokému obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny jsou ideální pro ty, kteří mají problémy s činností střev. Ideální poměr lehce stravitelných cukrů a vitamínů skupiny B pomáhá při nervozitě, duševní únavě, zlepšuje soustředění. Působí mírně močopudně. Obsah slizovitých látek předurčuje fíky jako léčivého pomocníka při nemocech dýchacích cest. Odvar v mléce je skvělým kloktadlem při bolavých zánětech v krku a při angíně.
VYZKOUŠEJTE:
Při chřipce a nachlazení přijde k duhu lahodný léčivý čaj původem z Orientu: dva sušené fíky uvařte v hrnku vody, oslaďte medem a horké vypijte!
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz