Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 12.01. 2025
Dnes má svátek Pravoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Parkinsonova nemoc - možnosti moderní léčby

2. 05. 2010 | Nemoci

Jak již bylo zmíněno, v léčbě Parkinsonovy nemoci zatím neexistuje žádný léčebný postup, jímž by bylo možné onemocnění trvale zastavit nebo jej dokonce vyléčit. Přesto se jednotlivé příznaky Parkinsonovy nemoci daří velmi účinně a dlouhodobě omezit.

 

Léčba Parkinsonovy nemoci zdaleka nespočívá pouze v užívání léků. Nejúspěšnější je takové léčení, ve kterém se kombinuje léčba farmakologická (léky) s postupy nefarmakologickými. Farmakologická léčba sice zasahuje biologický podklad chorobných projevů, ale sama o sobě nevede nutně k návratu ztracených funkčních schopností. Proto jsou nedílnou součástí léčebné péče o pacienta s Parkinsonovou nemocí režimová opatření, rehabilitace, cvičení a pohybová aktivita. Cílem těchto postupů je aktivní potlačování příznaků nemoci, jež mohou být překonány, včetně úpravy režimu a tvorby náhradních stereotypů pro funkce, které se navzdory léčbě nepodaří plně obnovit.

 

Pro každého nemocného je nesmírně důležité vytvořit si vhodný postoj k onemocnění a k léčbě. Samozřejmě se nejedná o snadný úkol, který by se povedlo ihned splnit. Pacient nesmí pasivně spoléhat pouze na pomoc lékaře a užívání léků. Velmi důležitá je vlastní vůle k pravidelnému pohybu, cvičení, k aktivnímu překonávání obtíží a hledání náhradních způsobů řešení při zdravotních komplikacích života.

 

Neobyčejně důležitým předpokladem úspěšného boje pacienta s jeho nemocí je zároveň podpora, které se mu dostává od jeho rodiny a blízkých. Díky svému chápavému a poučenému postoji mohou nemocnému velmi usnadnit překonávání nejrůznějších problémů a překážek spojených s nemocí.

 

Každý nemocný má právo na informace o nemoci a o možných způsobech jejího léčení. Dobře informovaný pacient se lépe dokáže poradit o svých problémech a stává se partnerem lékaře při rozhodování o léčebném postupu, kdy je vždy nutno vážit možný efekt léčby vzhledem k situaci a potřebám nemocného a ve vztahu k potenciálním rizikům.

 

Existuje celá řada léků používaných při léčbě Parkinsonovy nemoci, které jsou v České republice dostupné:

 

Léky přímo nahrazující chybějící dopamin (levodopa, agonisté dopaminu)

Léky zasahující do metabolismu dopaminu (inhibitory katechol-O-metyltransferázy, inhibitory monoaminooxidázy typu B)

Léky ovlivňující jiné transmiterové systémy (amantadin, anticholinergika)

Léky používané v léčbě vedlejších příznaků a komplikací Parkinsonovy nemoci (domperidon, antidepresiva, anxiolytika, sedativa a hypnotika, atypická neuroleptika).

 

Pro člověka, který trpí Parkinsonovou nemocí, existují pouze dvě možnosti: vzdát se, nebo bojovat. Druhá možnost není snadná, přináší nutnost každodenního vzdorování tělesným obtížím i skepsi a nejistotě. Je to však jediná cesta, jak úspěšně nemoci čelit

a současně se s ní naučit žít. Průběh nemoci a míra obtíží jsou totiž závislé stejně tak na léčbě, jako na duševním stavu pacienta.

 

Zdroj: Společnost Parkinson

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
já to myslela na mé pacientky, které k této nemoci mají ještě alzheimerovu chorobu. Jsou na tom velice špatně, asi už mají pokročilé stádium, neorientují se v prostoru ani čase, nedokážou se sami ani obléci, jít na wc, jsou inkontinentní a podobně, už neví ani své jméno, nepoznají rodinu a nikoho a neví vůbec kde jsou, jsou na uzamčeném oddělení, jinak by utekli a ztratili se, netrefí a neví kde jsou, tak takoví jsem myslela a kdyby podle zdenky58 měli řídit auto, tak by byla vrah, někoho takového nechat řídit, jsou nesvéprávní
Obrázek uživatelky
profil
Máte naprostou pravdu, znám lidi s Vaším postižením a vím, jak kruté je to onemocnění. Nepřála bych nikomu trpícímu být svěřenado péče dole píšících dam.
Obrázek uživatelky
profil
Jsem 57letá žena,trpící Parkinsonem 15 let a jsem z komentářů pod tímto článkem dost rozladěná.Jsem řidička od svých 18 let a řídím stále.Pro nás je to jedno z důležitých pomocí při překonávání delší vzdálenosti.Věřím že žádný parkinsonik nesedne do auta když má stav of ,to jest než zaberou léky.Vy zdraví nevíte co to je a neodsuzujte lidi trpící touto nemocí!!!
Obrázek uživatelky
profil
s touto nemocí mám v práci dva pacienty, a nedokážu si představit že by mohli řídit auto,, to je úplná blbost, kdo tohle vymyslel, musel být asi na hlavu. Ale je pravda, že obě mé pecientky mají k této nemoci ještě alzheimra, ty by neuřídili ani metr. Ale kolikrát sebou tak cuknou, že kdyby třeba opravdu řídili to auto, tak by cukli volantem a zkončili v příkopu - v lepším případě
Obrázek uživatelky
profil
pro mého letos zemřlého tatínka přišel vývoj velmi pozdě, snad alespoň pomůže současným trpícím lidem.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles