Jak již bylo zmíněno, v léčbě Parkinsonovy nemoci zatím neexistuje žádný léčebný postup, jímž by bylo možné onemocnění trvale zastavit nebo jej dokonce vyléčit. Přesto se jednotlivé příznaky Parkinsonovy nemoci daří velmi účinně a dlouhodobě omezit.
Léčba Parkinsonovy nemoci zdaleka nespočívá pouze v užívání léků. Nejúspěšnější je takové léčení, ve kterém se kombinuje léčba farmakologická (léky) s postupy nefarmakologickými. Farmakologická léčba sice zasahuje biologický podklad chorobných projevů, ale sama o sobě nevede nutně k návratu ztracených funkčních schopností. Proto jsou nedílnou součástí léčebné péče o pacienta s Parkinsonovou nemocí režimová opatření, rehabilitace, cvičení a pohybová aktivita. Cílem těchto postupů je aktivní potlačování příznaků nemoci, jež mohou být překonány, včetně úpravy režimu a tvorby náhradních stereotypů pro funkce, které se navzdory léčbě nepodaří plně obnovit.
Pro každého nemocného je nesmírně důležité vytvořit si vhodný postoj k onemocnění a k léčbě. Samozřejmě se nejedná o snadný úkol, který by se povedlo ihned splnit. Pacient nesmí pasivně spoléhat pouze na pomoc lékaře a užívání léků. Velmi důležitá je vlastní vůle k pravidelnému pohybu, cvičení, k aktivnímu překonávání obtíží a hledání náhradních způsobů řešení při zdravotních komplikacích života.
Neobyčejně důležitým předpokladem úspěšného boje pacienta s jeho nemocí je zároveň podpora, které se mu dostává od jeho rodiny a blízkých. Díky svému chápavému a poučenému postoji mohou nemocnému velmi usnadnit překonávání nejrůznějších problémů a překážek spojených s nemocí.
Každý nemocný má právo na informace o nemoci a o možných způsobech jejího léčení. Dobře informovaný pacient se lépe dokáže poradit o svých problémech a stává se partnerem lékaře při rozhodování o léčebném postupu, kdy je vždy nutno vážit možný efekt léčby vzhledem k situaci a potřebám nemocného a ve vztahu k potenciálním rizikům.
Existuje celá řada léků používaných při léčbě Parkinsonovy nemoci, které jsou v České republice dostupné:
Léky přímo nahrazující chybějící dopamin (levodopa, agonisté dopaminu)
Léky zasahující do metabolismu dopaminu (inhibitory katechol-O-metyltransferázy, inhibitory monoaminooxidázy typu B)
Léky ovlivňující jiné transmiterové systémy (amantadin, anticholinergika)
Léky používané v léčbě vedlejších příznaků a komplikací Parkinsonovy nemoci (domperidon, antidepresiva, anxiolytika, sedativa a hypnotika, atypická neuroleptika).
Pro člověka, který trpí Parkinsonovou nemocí, existují pouze dvě možnosti: vzdát se, nebo bojovat. Druhá možnost není snadná, přináší nutnost každodenního vzdorování tělesným obtížím i skepsi a nejistotě. Je to však jediná cesta, jak úspěšně nemoci čelit
a současně se s ní naučit žít. Průběh nemoci a míra obtíží jsou totiž závislé stejně tak na léčbě, jako na duševním stavu pacienta.
Zdroj: Společnost Parkinson
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz