Afta je defekt sliznice dutiny ústní, nejčastěji na vnitřní straně tváře, rtech, na patře nebo na jazyku. Typicky se jedná o jeden nebo více bělavých vřídků s červeným lemem, které se projevují úporně řezavou bolestí. Ta se zpravidla objeví již den před výsevem aft.
Příčina aft není dosud známá. Výskyt aftů bývá spojován s virovou infekcí, která se podobně jako infekce herpetickým virem může projevit při oslabení imunitního systému např. stresem, hormonálními změnami (často u žen před začátkem menstruace) nebo při nemoci. Má se za to, že výskyt aft ovlivňuje nedostatek železa, kyseliny listové a vitaminu B12, podvýživa, citlivost na některé složky zubních past nebo potravin. Mezi další rizikové faktory patří kouření, špatně padnoucí zubní protézy nebo rovnátka apod.
Afty – dělení
Afta s velikostí do 0,5 cm
Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a téměř znemožnit mluvení a příjem potravy.
Afta s velikostí nad 0,5 cm
Velké afty někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají jizvy.
Léčba aftů
Aby mělo vaše tělo dost sil na boj proti aftům, potřebuje pevnou imunitu. Krmte ji vitamínem C, který je zároveň pomocníkem při hojení sliznic. Lidé se sklonem k aftům a "koutkům" často trpí nedostatkem vitamínů B, proto užívejte celý komplex tohoto druhu vitamínu (B komplex).
Z bylinek pomáhá echinacea, šalvěj a aloe vera.
Veru
ChytráŽena.cz