Výpadek zorného pole a migréna
Na problém ukázaly dva případy – muž s přechodným výpadkem zorného pole a žena, u které se rozvinul záchvat migrény ihned po začátku léčby křečových žil pěnovou skleroterapií. Po těchto dvou událostech se lékaři začali zabývat dalšími třemi desítkami pacientů, u kterých při proceduře za použití echokardiografie sledovali roznesení pěny po těle.U všech sledovaných pacientů byly prokázány částice pěny (mikroembolie) v pravé srdeční síni i komoře 45 sekund až 15 minut po injekci pěny. U pěti pacientů byly mikroembolie nalezeny i v levé síni a komoře. Přesto se u žádného z nich neobjevily příznaky neurologického postižení.
Problém jménem foramen ovale
Důkladné echo vyšetření těchto pěti pacientů prokázalo, že každý z nich má zachovalé tzv. foramen ovale. To je označení pro otvor ve svalové přepážce srdečních síní plodu, který se téměř vždy ihned po narození uzavře a zacelí. Dodatečné vyšetření prvních dvou pacientů prokázalo, že měli též přítomno foramen ovale.Výsledky odpovídají odhadu
Výsledky naznačují, že vznik pěnových mikroembolií je při pěnové skleroterapii běžný. Přitom zachované foramen ovale má čtvrtina populace, přičemž výskyt vážných neurologických komplikací při pěnové terapii křečových žil se odhaduje na 2 %. Tyto odhady jsou v naprostém souladu s výsledky této studie.Vědci navrhují, aby tyto varovné údaje byly prověřeny provedením pěnové skleroterapie u pacientů s ověřeným zachovaným foramen ovale. A pacienty se zjevným neurologickým příznakem po terapii doporučují podrobit echokardiografickému vyšetření pro zjištění přítomnosti zachovaného foramen ovale. Jedná se zatím o jedinou studii na toto téma, a proto jsou třeba další studie na potvrzení či vyvrácení zjištěných faktů.