Těsně poté, co byli v USA spotřebitelé varováni zprávou Prezidentova panelu o rakovině, aby se vyhnuli konzumaci potravin, produkovaných v systémech, které používají pesticidy a snížili tím riziko onemocnění rakovinou, přichází další závažná zpráva.
I malé množství může škodit
Studie, zveřejněná dnes v americkém odborném časopise Pediatrics uzavírá, že vystavení organofosfátovým pesticidům v úrovni běžné mezi americkými dětmi, může u těchto dětí přispívat k rozvoji hyperaktivity s poruchou pozornosti (anglicky „Attention Deficit Hyperactivity Disorders – ADHD).
Výsledky studie podporují předchozí studie, které zdůrazňují důležitost minimalizovat vystavování malých dětí působení pesticidů i v malých množstvích. Používání organofosfátů je v ekologickém zemědělství zakázáno.
Článek v časopise Pediatrics odkazuje na výsledky
studie, která zkoumala vztah mezi koncentrací metabolitů organofosfátů
v moči dětí a ADHD. Vědci, pod vedením Maryse Bouchardové z University
v Montrealu, analyzovali množství metabolitů pesticidů v moči
1 139 dětí ve věku 8 až 15 let. Zjistili, že děti s nadprůměrným množstvím
metabolitů měli riziko diagnostikování ADHD dvakrát vyšší. Jedná se dosud
největší studii v této oblasti.
Výsledky studie spotřebitelům připomínají fakt, že organofosfáty byly původně
vyrobeny jako chemická zbraň, jelikož jsou toxické pro nervovou soustavu.
Organofosfáty se používají v zemědělství k hubení škůdců.
Organofosfáty jsou estery kyseliny ortho-, thio-, pyro- fosforečné, které se
požívají jako pesticidy. Jsou rozpustné v tucích, ale málo rozpustné ve vodě.
ADHD je porucha typická neurovývojovým opožděním s odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy a porušenou regulací na úrovni neurotransmiterových systémů (noradrenergního a dopaminergního). Tímto jsou pak ovlivněny prakticky všechny kognitivní funkce. Vyšetření MRI prokazuje zmenšený objem mozku, mozečku, bazálních ganglií vpravo a corpus callosum vpravo. ADHD jsou také vysoce rizikovým faktorem pro vznik dalších psychiatrických poruch.
Ekologické zemědělství a výroba biopotravin je jediný systém, který prostřednictvím certifikace a nezávislé inspekce spotřebitelům zajišťuje, že nebezpečné chemické pesticidy nejsou používány. Pokud se chtějí spotřebitelé těmto látkám vyhnout, měli by u potravin hledat značku „BIO“.
Téměř 100 procent citrusů obsahuje pesticidy, u jablek je to téměř 91 procent
Jak vyplývá ze Zprávy o výsledcích plánované kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009 v České republice, zveřejněné v dubnu Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), z celkového počtu 2 413 vloni odebraných vzorků v rámci monitoringu cizorodých látek, celých 52 % (1 255 vzorků) obsahovalo cizorodé látky. Hygienickému limitu nevyhovělo 23 vzorků, tedy 0,95 procent z celkového množství vzorků. Pokud ale vezmeme v úvahu jen pesticidy, podíl kontaminovaných vzorků stoupne na 70 procent!.
Pokud se podíváme například na zeleninu, zjistíme ze zprávy, že u většiny zkoumaných druhů zeleniny podíl kontaminovaných vzorků převyšuje nebo se blíží 70 procentům, u celeru, okurek a salátu dokonce převyšuje 90 procent vzorků. U domácího ovoce je podíl kontaminovaných vzorků 69,5 procenta, u dovozového ovoce z EU je ale podíl kontaminovaných vzorků alarmujících 94,5 procenta.
Například všechny odebrané vzorky citronů a mandarinek obsahovaly zbytky pesticidů, u banánů, broskví, grapefruitů, jahod, manga a pomerančů se podíl významně blížil 100 procentům. Podíl kontaminovaných vzorků u citrusových plodů dosáhl 98,3 procent. Nejoblíbenější ovoce Čechů, jablka, obsahují zbytky pesticidů v 90,7 procentech případů!
Pokud by dítě dodržovalo doporučovaná pravidla zdravého stravování, tedy snědlo 5 porcí ovoce nebo zeleniny denně, pak se u něj za život nahromadí obrovské množství cizorodých látek. Celá řada cizorodých látek je prokázaným nebo potenciálním karcinogenem. V České republice je ročně diagnostikováno asi 70 tisíc nových případů rakoviny a 28 tisíc lidí na onkologické onemocnění zemře.
Zdroj: Bio-info.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz