Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pět mýtů o vaginálních mykózách

13. 08. 2012 | Nemoci
Mykóza - jedná se o jednu z nejčastějších poševních infekcí, přesto stále existuje řada omylů, které s vaginální mykózou souvisí.  Následující mýty uvedené v tomto článku patří mezi ty nejrozšířenější.

1. Svědění = mykóza


Nepříjemný svědivý pocit patří k  příznakům vaginální mykózy a dá se říct, že jí vždy doprovází. Je úporný a asi nejvíce jej ženy pocítí v klidu a v teple. Tento projev je ale vlastní například také další rozšířené infekci, bakteriální vaginóze. Mezi další příznaky mykózy patří výtok, který v tomto případě zpravidla nezapáchá, a dále otok či zarudnutí postiženého místa.

Vaginální mykózyPůvodcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, které se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisí s hladinou estrogenu v organizmu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy ve fertilním věku, tedy od první menstruace po menopauzu (a samozřejmě i v případě, kdy žena po menopauze například užívá hormonální léčbu obsahující estrogen).

V lékárnách je k dispozici řada volně prodejných antimykotik, pokud se však nejedná  o vaginální mykózu, pravděpodobně Vaše obtíže neustanou ani po jejich užívání. Nesázejte proto na rovnici svědění = mykóza a svůj problém konzultujte s odborníkem, například v lékárně nebo gynekologické ordinaci.

2. Příčinou mykózy je nedostatečná hygiena


Hygiena
je velmi důležitá a může samozřejmě souviset se vznikem vaginální mykózy. Je tomu tak však nejen v případě nedostatečné, ale také přehnané hygieny.  Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však ovlivní a zpravidla zhorší křehkou poševní rovnováhu.

Mezi další faktory, které mohou vést k rozvoji vaginální mykózy, patří: nevhodné oblečení (mokré plavky, neprodyšné kalhoty či punčocháče), dietní chyby (nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace cukrů), stres či poranění poševní sliznice. Náchylnější k vaginálním mykózám jsou například těhotné nebo ženy trpící cukrovkou.

3. Jedná se o sezónní záležitost


O vaginálních mykózách se často mluví v souvislosti s koupáním či jízdou na kole v těsném a neprodyšném oblečení. Řada lidí ji tak vnímá jako sezónní záležitost spojenou s létem. Opak je pravdou. Výše uvedené faktory, které mohou mít vliv na rozvoj mykózy, jsou totiž aktuální v průběhu celého roku.

Například nadměrná konzumace sladkostí je nejčastější v období Vánoc, na jaře či na podzim zase přibývá onemocnění léčených antibiotiky. I stresu je více mimo období letních dovolených a nevhodné oblečení je velmi časté i v zimě, kdy se před silným mrazem snažíme ochránit i několika vrstvami neprodyšných kousků oblečení – při střídání pobytu v přetopených místnostech a venku v zimě pak snadno dojde k zapaření, které je
pro rozvoj mykózy ideální. Na pozoru je tak dobré se mít neustále.

Součástí domácí i cestovní lékárničky by pak měla být antimykotika, která je v případě výskytu mykózy dobré použít co nejdříve.

4. Bílý jogurt je v případě vaginální mykózy
dobrou první pomocí


Velmi zjednodušeně lze říci, že dokud kvasinky druhu Bílý jogurt nenarušují sliznici, nezpůsobují žádné obtíže. V tomto kontextu je pravda, že lactobacillus v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím chrání sliznici před proniknutím kvasinek. Je ale omyl vyvozovat z toho první pomoc při vaginální mykóze v podobě aplikace bílého jogurtu na postižené místo.

Sliznice je tou dobou již narušena a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu. Vhodnou prevencí je zdravý životní styl a správná hygiena, jako první pomoc nikoliv k léčbě, ale ke zmírnění nepříjemného svědění, je studená sprcha, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu. Zahájení léčby antimykotiky by mělo následovat co nejdříve. 

5. Když příznaky neodezní ihned po přeléčení,
nebyla léčba úspěšná


Existuje řada moderních přípravků, určených k tří nebo dokonce jednodenní léčbě vaginální mykózy. Tato doba však nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla díky mykóze poškozena, a je proto možné, že otok, zarudnutí, podráždění či svědivé pocity v menší míře přetrvají ještě několik dní po ukončení krátkodobé léčby. Pokud i pak obtíže přetrvávají, poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

Jsou však i případy, kdy je lepší zvolit spíše léčbu dlouhodobou. Je tomu tak například pokud užíváte antibiotika, která mohou být pro některé ženy faktorem podporujícím rozvoj vaginální mykózy. Vzhledem k tomu, že léčba antibiotiky bývá delší než třídenní, je vhodnější zvolit i antimykotika k delšímu používání.

Pět rad, jak na intimní hygienu


1. Nejvhodnější formou intimní hygieny je sprchování. Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla mohou zhoršit křehkou poševní rovnováhu, takže ke každodenní hygieně využijte raději čistou vodu.

2. Při menstruaci používejte vložky bez fólie a vložky i tampóny často vyměňujte. Pokud jde o nošení slipových vložek mimo období menstruace, nepoužívejte je, pokud k tomu nemáte pádný důvod. Vše, co zhoršuje prodyšnost, zvyšuje možnost vzniku vlhké zapářky, která je častým faktorem pro rozvoj vaginální mykózy.

Pokud si při koupání v bazénu či na koupališti zavádíte tampón i v období, kdy nemáte menstruaci, abyste tak zabránily proniknutí případné infekce do těla, výsledek může být opačný – tampón totiž vodu i vše v ní obsažené drží v těle déle. Při menstruaci tampón co nejdříve po koupání vyměňte.

3. Pokud jste na cestách, a nemůžete se osprchovat, vezměte si na cesty vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu.

4. Velmi důležitý je návyk utírat po použití toalety intimní partie směrem odpředu dozadu.

5. Je-li to možné, osprchujte se čistou vodou vždy po pohlavním styku.

Zdroj, foto: Gyno-Pevaryl

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já zjistila postupem času, že mykózu mi buď způsobuje velké množství sladkostí - cukr, partner a nebo v létě mokré plavky. Zkoušela jsem dost věcí, i třeba ten tampón namočený v jogurtu. celkem to zabíralo,ale není to zrovna pohodlné. Tak jsem si pak nechala poradit v lékárně a koupila si maldion, probiotické vaginální kapsle a ty mi zabírají dobře, můžu doporučit. Většinou je do 3-4 dnů klid, akorát je beru celých osm dnů, jak se píše v návodu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles