Prvosenka jarní (Primula veris) kvete zlatožlutě od března do května. Krásně voní a nejlépe roste v polostínu, ale i na sluníčku, v každé půdě s dostatkem humusu a vláhy. Díky silným kořenům může žít na jednom místě i padesát let.
Prvosenek známe v současnosti mnoho. Vyniknou hlavně v přírodních zahradách a u chat. Hodí se i pro pěstování do truhlíků. Vaše zahrádky oživí barevné odrůdy – medové, červené barvy. Přihnojování umělými hnojivy nemá ráda, vadí jí zejména nadměrné dávky dusíku, které způsobují úbytek velikosti a květů. V přírodě ji najdete v dubových lesích, doubravách a bučinách, podél křovisek a na slunných stráních – od nížin až po horské oblasti. Má ráda kypré alkalické půdy, svěží až mírně suché.
Z lidových názvů jsou nejznámější petrklíč, prvníček, primulka, housátka. A tato nápadná kráska z přírody je opředena mnoha legendami. Jedna z nich praví, že rostliny tohoto druhu slouží jako klíč svatému Petrovi, aby mohl otevřít brány jara. Petrklíč se spojuje s celkovou vitalitou a plodností. O keltském svátku jara Beltane se spojuje se vzrůstající pohlavní aktivitou.
Květy se dříve přidávaly do salátů a zdobily se jimi koláče. Vařené listy se jedly jako zelenina (obsahují vitamín C). Hodí se k přípravě čajové směsi, jako přídavek do nálevů, vyrábí se z ní džemy.
Léčivé specialitky z prvosenek
Sbírají se celá okvětí, kořeny i listy. Připravit si můžete čaj na uvolnění hlenů a usnadnění odkašlávání a pro močopudné účinky. Petrklíč lze využít k léčbě horních cest dýchacích, rozedmě plic, při chřipce, prochladnutí a při akutní chronické bronchitidě, extrakt jako antirevmatikum. Pozor! Ve velkých dávkách způsobuje průjmy a dráždí žaludek, předávkovat by se neměly především těhotné ženy. V lidovém léčitelství se používal pro pocení, při revmatismu, migrénách, srdeční slabosti, závratích, dně či ledvinových kamenech.
Květy se suší bez stonků. Musí se sušit ve slabých vrstvách ve stínu a rychle, nebo umělým teplem v jedné vrstvě. Květy by si měly zachovat původní žlutou barvu a slabou medovou vůni. Uchovává se v uzavřených nádobách. Nesprávně usušené květy hnědnou a zelenají. Kořeny se suší umělým teplem do čtyřiceti stupňů Celsia.
ChytráŽena.cz