Plitvická jezera patří k jedněm z největších turistických lákadel Chorvatska. Leží ve střední části státu, patří k nejkrásnějším chorvatským národním parkům a od roku 1949 jsou také na seznamu dědictví UNESCO.
Jedná se o soustavu šestnácti jezer propojených kaskádami vodopádů a obklopenou hustými bukovými a jedlovými lesy. Zdejší mikroklima je velmi příjemné i v parných letních dnech. Turistické stezky, které se klikatí mezi jednotlivými jezery, leží z velké části ve stínu stromů, chladivá tříšť z vodopádů příjemně ovlažuje vzduch. Průzračné vody se staly domovem mnoha živočichů, zdejší ryby chráněné zákonem a navyklé na přísun krmiva od turistů by se snad nechaly chytit holou rukou. V korunách okolních stromů můžete pozorovat množství ptáků a v odlehlejších částech parku (mimo rušné turistické stezky) žijí dokonce vlci a medvědi!
K samotným jezerům vede více přístupových cest a vstoupit můžete jednou ze dvou bran. U nich se také nachází informační centra s možností zakoupení upomínkových předmětů. Obchůdek se suvenýry na turisty čeká společně s občerstvením také u horního přístavu. Celou trasu můžete projít pěšky, nejedná se o nijak náročný výlet. Chodníčky a stezky ale nejsou bezbariérové – většinou se jedná o vyšlapané uličky nebo chodníky vyložené dřevěnými kůly. Pokud cestujete s kočárkem, nemůžete absolvovat delší trasy pěšky, nebo si jen chcete výlet zpestřit, můžete využít místní lodní dopravu (na větších jezerech) nebo vláček (ten však nenabízí příliš zajímavý výhled, jedná se spíš o zkrácení cesty). Rozhodně si pečlivě uschovejte vstupenku, bez ní by vás totiž na loď ani do vláčku nepustili.
Plitvická jezera jsou skutečným balzámem pro duši. Na jejich důkladnou prohlídku by člověk potřeboval alespoň dva dny, nicméně i za pár hodin zde můžete vidět mnoho zajímavého. Zejména v parném létě je jejich návštěva velmi příjemná, avšak i v zimě nabízejí krásné scenérie a nevšední pohled na zamrzlé vodopády.
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz