Většina dětí a dospívajících sedí 60% odpoledne u počítačů nebo notebooků. Rodiče i učitelé na ně apelují, aby toho využívali jen k přípravě do školy nebo vyhledání informací na internetu. Obvykle to vede k tomu, že daný člověk hraje hry nebo jen tak bloumá po různých internetových stránkách. Ale co je tedy správně? Zakazovat nebo povolit vše? Existuje vůbec nějaký kompromis a řešení?
Já osobně jsem v dětství svůj počítač neměla a ani ty hry na něm mě moc nebavily. Měli jsme počítač v obýváku, a proto jsem na něj moc nechodila. Je to ale správně? Každému vadí, když nemá soukromí. Proto bych řekla, že dospívající osůbka by už měla mít svůj vlastní počítač ve vlastním pokoji nebo v nějakém koutku, který patří jemu. Mnozí rodiče by teď řekli: ,, Výborně, tak mu dáme počítač, on se tam zavře a budeme mít problém vyřešený." Ale není to tak. Najednou zjistí, že nemají kontrolu nad tím, co na tom počítači vlastně dělá. Začnou na něj ,, tlačit" a o konflikt je postaráno. Jak ale tedy zabránit tomu, aby se dítě nezaobíralo jen počítačovými hrami?
Spousta rodičů se v dnešní době o své dítě nezajímá. Každý člověk potřebuje nějak zabavit, proto se mu musíte věnovat. Nechte jej, ať si najde nějaké kroužky, kterými vyplní čas. Nejlepší je nějaký sport. Nemusí toho mít moc, ale musí to hlavně bavit. Ne, že mu všechno vyberete sami! To by se jen zhoršilo. Dítě musí pocítit volnost se rozhodnout. Pokud docílíte toho, že ta Vaše Anička začala milovat tanec a ráda kreslí nebo že Tomášek obdivuje fotbalisty a chce se stát jedním z nich, máte napůl vyhráno.
Přestože ještě i tak dítě rádo usedne k počítači, nestráví tam už tolik času. Zkuste tedy alespoň hry nepodporovat a nekupovat mu každou, co se mu zlíbí. Nemůžete mu samozřejmě diktovat, jaké hry bude a nebude hrát, ale když už musí, tak ať hraje hry strategické a logické. Žádné střílečky beze smyslu. Na to zkuste rozumně dohlédnout. Uvidíte, jestli se to spraví nebo ne. Hlavně musíte věřit, že z toho vyrostou.
ChytráŽena.cz