S problémem, jak přimět dítě k pořádkumilovnosti, jsem se setkal již dvakrát a čeká mě to jistě i potřetí. Nemohu říci, že bych našel stoprocentní způsob, jak dítě motivovat nebo jej přimět vidinou třeba nějaké odměny k tomu, aby si po sobě uklízelo, ale jsou určité metody nebo spíše způsoby, jak ukázat dítěti, co se po něm vlastně vyžaduje, a proč a jak takové přání rodičů splnit ne s nechutí, ale s úsměvem na tváři.
Nejprve jsme zkoušeli to, co asi každý rodič, prostě říct „udělej prosím toto“, ale jak asi všichni víme, není to způsob, který dítě vždy přijme. Poznal jsem například, že pokud chceme, aby si dítě po sobě uklidilo třeba hračky nebo oblečení, nemělo by dítě v této činnosti pokud možno nic rušit (TV, PC, nadměrný hluk apod.). Druhá věc, na kterou jsem přišel, je, že aby dítě poznalo, že uklízet není otravou, ale může být i zábavou, není vůbec na škodu se do úklidu zapojit společně s dítětem a tím mu také ukazovat, jak se co dělá, a například také vysvětlovat, proč je to třeba a co by se mohlo stát, kdyby se taková činnost nedělala (nepořádek, rodiče by se mohli hněvat apod.).
Asi poslední možností je takzvaný systém „něco za něco“, ale upřímně, řekněme si na rovinu, že tento systém vytváří u dětí dojem, že všechno se dělá jen proto, aby poté přišla odměna. Nemyslím si, že motivovat dítě vidinou sladké odměny je vždy na místě. Tím, že dítěti dáme nějakou dobrotu, hračku apod., by nemělo být ukazováno, že v opačném případě nedostane nic. Obdarovat dítě by nemělo být stavěno na systému „něco za něco“. Obdarovat dítě něčím zvláštním, něčím navíc, by mělo být projevem lásky, ukázkou toho, že dítě je pro nás víc než něco živého, co - řekněme to přímo - podplatíme.
Neumím říct, co je stoprocentní, o ničem takovém nevím. Hlavně každé dítě je individuální a jiné, a proto nejde aplikovat jeden způsob motivace na všechny. Nejlepší, co rodič může udělat, je být dítěti příkladem, učit jej to, co je správné nejen pro dítě, ale pro všechny v rodině, ukazovat radost, pokud dítě cokoli udělá správně, a nehněvat se na něj pokaždé, když se mu cokoli nepodaří. Pokud uspěje, pochválit jej za to a pak popřípadě obdarovat pomyslnou odměnou.