Pohyb. Přirozený a účinný v boji proti varixům. Jak si jej dopřát, když musíme kvůli práci celé hodiny stát či sedět? I v pracovní době ale lze pro své žíly udělat mnohé.
Žíly v ohrožení
Tak schválně, kolik hodin denně prosedíte? A jak dlouho musíte jen tak stát ve frontě nebo přeplněné tramvaji? Nejspíš jde o dobrou třetinu dne. V pracovním či studijním zápalu si však málokdy vzpomeneme na nohy schované pod stolem. A přitom by svalové pumpě tak prospělo střídavé propínání špička–pata. Aspoň patnáct minut několikrát denně. Také rády sedíte se zkříženýma nohama? Pozor na to. Pokud tak trávíte většinu prosezené doby, je to nejlepší cesta, jak si „přiškrtit“ povrchové žilní řečiště. Vzniku varixů tak jedině dopomůžete.
Správné místo pro žíly
Pro žíly je důležité i správné umístění pracovního stolu. Stůl hned u ústředního topení může být sice příjemný, ale raději se mu vyhněte. Teplo rozšiřuje cévy a tím se odtok žilní krve ještě ztíží. Důležitý je i tvar sedáku pracovní židle. Nesmí vás tlačit do stehen. Taková židle stlačí povrchové žíly a krev zase hůře odtéká. Pokud jste v místnosti sama (nebo s tolerantními kolegy), neváhejte vyložit si (jistě upravené) nohy na stůl. Klidně vícekrát denně.Vstaň a choď
Pokud si luxus nohou na stole nemůžete dovolit (třeba za katedrou), nezbývá než si s nimi občas pod stolem zacvičit. Nebo se častěji zvednout ze židle a trochu popojít (zde mají učitelé výhodu). Ovšem – ne v botách a podpatkem nad 5 cm a rozhodně ne v ponožkách či podkolenkách se škrtícím lemem.Pokud chcete v pracovní době udělat něco nejen pro výplatní pásku, ale i pro krásné nohy, je potřeba na ně častěji myslet. Jednoduchá cvičení se dají dělat velmi nenápadně a na sezení bez překřížených nohou si také brzy zvyknete. Je to jen zvyk. Ale dobrý zvyk.