Pomočování je velmi stresujícím momentem pro dítě, přitom v noci se
počůrává přibližně 15 - 20 % pětiletých dětí. Noční pomočování (enuréza)
je častá dětská nemoc, kterou lze účinně a jednoduše léčit.Věková hranice pro toleranci jinak nekomplikovaného nočního pomočování je 5 let. Do této doby je vysoká pravděpodobnost, že pomočování vymizí samo. Nejhorší, co může rodič udělat, je vtipkovat na toto téma, uštěpačně komentovat noční příhodu nebo ji vyčítat. Dítěti ve školním věku může pomočování působit takové psychické trauma, že se začne vyhýbat svým spolužákům a jeho stud přeroste do pocitů méněcennosti. Každý má ve svém okolí někoho, koho se to týká. Jen se o tom nemluví.
Zbytečné trauma
Zejména pokud děti enuretici nemají oporu ve svých rodičích, pociťují životní nepohodu a méněcennost. Nepřijde-li pomoc lékaře včas, roztočí se kolotoč studu, sebeobviňování a traumat. Enuretik se navenek projevuje nejistým chováním, často se straní kolektivu, což jeho okolí brzy odhalí a využije. To snadno přerůstá v posměch a šikanování. Včasná léčba je nejúčinnější způsob, jak dítě uchránit před traumatem z pomočování.
Prvním krokem k vyřešení problému je lékařské vyšetření. Je třeba zdůraznit, že není důvod k obavám, protože vyšetření je krátké, jednoduché a není bolestivé.
Důvody nočních nehod
Pomočování ve spánku (primární noční enuréza) je onemocnění, kterým trpí také 10 % sedmiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. Tyto děti se pomočují pouze ve spánku, s udržením moči během dne problém nemají. Únik moči ve spánku je zapříčiněn nerovnováhou mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moči vytvořené v průběhu noci. Většina dětí a dospívajících se pomočuje proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké množství moči vytvořené v průběhu spánku. Primární enuréza je urologický problém; nespadá proto do kompetence psychiatra, ale dětského nefrologa či urologa.
Noční enuréza není dána výchovou ani psychikou
Podobně, jako se postupně vyvíjí např. imunitní systém dítěte, dozrává v průběhu prvních šesti let regulace močení a produkce moči. U části dětí se vývoj opožďuje v souvislosti se sníženou noční tvorbou vazopresinu. Z toho vyplývá, že hledat vinu u sebe nebo u dítěte je mylné. Až když rodiče přestanou považovat pomočování za slabost a pochopí, že jde o fyziologicky zapříčiněnou nemoc, pomohou dětem. U dětí
starších 5 let rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře. Účinný a bezpečný lék na noční pomočování může předepsat dětský lékař, dětský nefrolog nebo dětský urolog.
Více informací, poradnu lékařek a kontakty
na odborná pracoviště najdete na
www.nocvsuchu.cz
Tento článek také můžete