Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.01. 2025
Dnes má svátek Zdeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pořiďte si „vnitřní“ sluneční brýle!

30. 03. 2013 | Péče o tělo
Každý den nám zprostředkovává nespočetně vjemů, jak ale opravdu funguje, tuší jen málokdo z nás. Možná víte, že se v lidském oku nachází čočka či duhovka nebo že obraz z oka dopadá na sítnici, která ho zpracuje a posílá zrakovým nervem do mozku. Slyšeli jste ale slovo „makula“?
Říká se jí také „žlutá skvrna“ a jedná se o centrální část sítnice. Díky ní vidíme ostře, můžeme řídit auto, rozeznávat obličeje nebo číst.  Právě v makule jsou obsaženy látky lutein a zeaxanthin, které působí jako „vnitřní sluneční brýle“.

Lutein a zeaxanthin chrání sítnici před negativními vlivy okolního prostředí – před poškozením vlivem UV záření ze slunce, počítačů a televizorů. Zároveň působí jako účinné antioxidanty – vychytávají a zneškodňují volné radikály poškozující sítnici. Další důležitou ochranou buněk fotoreceptorů v sítnici jsou Omega-3 mastné nenasycené kyseliny (EPA, DHA), které rovněž působí jako antioxidanty a zejména snižují riziko zánětu sítnice.

vnitřní sluneční brýleMnožství luteinu a zeaxanthinu v oku se však společně s věkem a dalšími negativními vlivy snižuje. Tímto častým problémem jsou tak ohroženi lidé starší padesáti let, kuřáci, ženy po menopauze, lidé vystavení vlivům znečištěného životního prostředí a ti, kteří mají ve stravě nízký podíl zeleniny. V počátku tohoto onemocnění nastává pomalý úbytek vidění a časem může docházet až výpadkům zorného pole.

Otázka pro Doc. PharmDr. Ing. Tomáše Vontora, CSc:  


Dobrý den, slyšela jsem, že po menopauze a vůbec u starších lidí hrozí zvýšené riziko zhoršení zraku kvůli degeneraci makuly.  Může se tomu nějak předcházet třeba výživou nebo nějakými vitamíny, doplňky stravy a podobně?


Odpověď: To, o čem hovoříte, je zřejmě nejrozšířenější příčina omezení či ztráty zraku zejména u starších lidí. Jedná se o tzv. věkem podmíněnou degeneraci makuly (VPMD), která vzniká v důsledku stárnutí, nedostatečného přívodu ochranných faktorů (lutein, zeaxanthin, omega-3 mastné nenasycené kyseliny), díky kouření, u žen v období po menopauze, při nedostatečném zásobení sítnice kyslíkem a živinami, atd. Existují různé metody léčby, nicméně ty už nedokážou zrak zcela navrátit.  Proto je důležité věnovat u rizikových skupin pozornost prevenci a dodávat oku ochranné látky (lutein, zeaxanthin, omega 3 mastné kyseliny), které působí jako antioxidanty a obrana proti UV záření.


Zdroj: Visilut


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !