Říká se jí také „žlutá skvrna“ a jedná se o centrální část sítnice. Díky ní vidíme ostře, můžeme řídit auto, rozeznávat obličeje nebo číst. Právě v makule jsou obsaženy látky lutein a zeaxanthin, které působí jako „vnitřní sluneční brýle“.
Lutein a zeaxanthin chrání sítnici před negativními vlivy okolního prostředí – před poškozením vlivem UV záření ze slunce, počítačů a televizorů. Zároveň působí jako účinné antioxidanty – vychytávají a zneškodňují volné radikály poškozující sítnici. Další důležitou ochranou buněk fotoreceptorů v sítnici jsou Omega-3 mastné nenasycené kyseliny (EPA, DHA), které rovněž působí jako antioxidanty a zejména snižují riziko zánětu sítnice.
Množství luteinu a zeaxanthinu v oku se však společně s věkem a dalšími negativními vlivy snižuje. Tímto častým problémem jsou tak ohroženi lidé starší padesáti let, kuřáci, ženy po menopauze, lidé vystavení vlivům znečištěného životního prostředí a ti, kteří mají ve stravě nízký podíl zeleniny. V počátku tohoto onemocnění nastává pomalý úbytek vidění a časem může docházet až výpadkům zorného pole.
Otázka pro Doc. PharmDr. Ing. Tomáše Vontora, CSc:
Dobrý den, slyšela jsem, že po menopauze a vůbec u starších lidí hrozí zvýšené riziko zhoršení zraku kvůli degeneraci makuly. Může se tomu nějak předcházet třeba výživou nebo nějakými vitamíny, doplňky stravy a podobně?
Odpověď: To, o čem hovoříte, je zřejmě nejrozšířenější příčina omezení či ztráty zraku zejména u starších lidí. Jedná se o tzv. věkem podmíněnou degeneraci makuly (VPMD), která vzniká v důsledku stárnutí, nedostatečného přívodu ochranných faktorů (lutein, zeaxanthin, omega-3 mastné nenasycené kyseliny), díky kouření, u žen v období po menopauze, při nedostatečném zásobení sítnice kyslíkem a živinami, atd. Existují různé metody léčby, nicméně ty už nedokážou zrak zcela navrátit. Proto je důležité věnovat u rizikových skupin pozornost prevenci a dodávat oku ochranné látky (lutein, zeaxanthin, omega 3 mastné kyseliny), které působí jako antioxidanty a obrana proti UV záření.
Zdroj: Visilut