Co se nepozná na první pohled, to může zjistit laboratorní zkouška. Odborníci tvrdí, že i v malém kousku ovoce či zeleniny, který zbyde i po důkladném odkrojení malého hnilobného ložiska se mohou objevit zdraví škodlivé látky – mykotoxiny. Některé plísně je totiž produkují a není možné se jich zbavit odstraněním pouze viditelně napadené části plodu. Jsou karcinogenní a spotřebitelé by se měli podobnému ovoci vyhýbat.
Zcela jistě je na místě nastolit otázku, za jakých hygienických podmínek se ananasy krájí. V prodejnách určitě nemohou být splněné hygienické požadavky na takovou manipulaci a pokud se ananasy dovážejí už nakrájené, je třeba se ptát, kde se krájely, kdo je krájel a zda splňoval požadavky dané legislativou pro lidi, kteří přicházejí do styku s potravinami.
„Spotřebitelé dříve kupovali převážně v tržnicích vykrájená jablka na jablečný závin nebo stejně nabízené papriky na lečo. V posledních měsících se ovšem rozmohla nabídka ananasů. Na jednu stranu je pochopitelné, že spotřebitelé dávají přednost menšímu a levnějšímu kousku, ovšem měli by si uvědomit nebezpečí, které takto upravené ovoce skrývá a které okem neodhalí,“ upozorňuje mluvčí SOS Ivana Picková.
Podle informací, které má SOS k dispozici, Státní zemědělská a potravinářská inspekce výkroje pravidelně kontroluje a jejich prodejce postihuje, nicméně záleží na spotřebitelích, zda sami budou riskovat nebo takto „upravené“ ovoce odmítnou kupovat. I oni mohou v zájmu vlastního zdraví upozornit inspekci na nabídku takového ovoce ve své prodejně.
Zdroj: SOS
Luis
ChytráŽena.cz