Zapomeňte na peroxid
Byť se jako dezinfekce často doporučuje užití peroxidu vodíku, raději se mu vyhněte. Je to často používaný, ale poměrně agresivní prostředek, který kromě jiného ničí i zdravou tkáň v okolí vlastní rány. To může prodloužit celý proces hojení a zvýšit pravděpodobnost vzniku nežádoucí jizvy.
Vyhněte se slunci
Nejen že sluneční paprsky zpomalují hojení, rovněž mohou způsobit změnu barvy případné jizvy, která se pak stává mnohem výraznější. Pokud se slunci zcela vyhnout nemůžete, použijte alespoň krém s ochranným faktorem minimálně 20.
Využijte mokrého hojení
Už téměř odzvonilo hojení, při kterém se rána vysuší a vznikne strup. Tzv. mokré hojení pomocí nejrůznějších přípravků, například gelů, umožňuje ráně časnější zacelení a zabraňuje vzniku jizvy. Buňky se rychleji dělí a pohybují, zajištěno je ideální prostředí pro celý hojivý proces a rána je chráněna před případnou infekcí.
Masírujte a tlačte
Je známo, že tlakem a masáží rány lze předejít jizvení. Na zahojenou ránu tlačte prstem asi půl minuty. Tímto způsobem promasírujte celou délku poraněného místa, nikdy však po něm nepřejíždějte ze strany na stranu. Pořídit si dokonce můžete speciální destičky či tlakové obvazy, které masírují a tlačí za vás.Pamatujte, že poraněné místo se jizvou zhojí vždy. Dokonce i po tom nejlepším plastickém chirurgovi, který použil ten nejšetrnější steh. Vy sami ale můžete tělu pomoci a výše zmíněnými opatřeními vytvořit jizvičku hezkou a nenápadnou!
Zdroj: Hojení-ran.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz