Kůže se skládá ze tří základních vrstev: pokožky, škáry a podkožního vaziva. Druhá a třetí vrstva se ve stáří podstatně ztenčují, což činí kůži mnohem zranitelnější. U mladého dospělého člověka se buňky pokožky, tzv. keratinocyty, obměňují každé tři týdny.
Tenčí a tenčí
S přibývajícím věkem se tato rychlost znatelně snižuje. Je to dáno tím, že se tyto buňky pomaleji dělí, což také vede k pomalejšímu hojení ran. Bílkovina, která se významným způsobem účastní hojivých procesů, se nazývá kolagen. Ve stáří dochází ke změnám v jeho tvorbě i struktuře a to brání rychlému uzavření rány. Suchost a sníženou elasticitu kůže, a tedy tendenci k trhlinkám zase zapříčiňuje špatná funkce mazových a potních žlázek, která je pro stáří rovněž typická.
Bez krve to nejde
Důležitou podmínkou správného zhojení jakéhokoliv poranění je dobré krevní zásobení daného místa. Drobné cévky v kůži starších lidí však ztrácí své původní uspořádání a kolabují. K postižené oblasti se tak nemohou dopravit potřebné krvinky a látky, které jsou pro hojení nepostradatelné.Poruchy prokrvení ale mohou být i na úrovni větších cév. Postižena je tak například i celá končetina, na které se každá rána bude hojit špatně. Tato situace je tolik typická pro bércové vředy u lidí trpících cukrovkou. Stejně tak i u proleženin může z velké části právě nedokonalé prokrvení za jejich špatnou hojitelnost.
Staří lidé bývají často nemocní. Ať už trpí cukrovkou, onemocněním srdce a cév, chudokrevností, nebo jsou nedostatečně živeni, všechny tyto okolnosti značně komplikují hojení. Rovněž obranyschopnost organismu bývá narušena, proto se rána sama o sobě hojí pomaleji, ale také může být snadněji infikována. Vždy je tedy lepší ani tu nejmenší ranku na kůži, která má svá léta, nepodceňovat!
Zdroj: Hojení-ran.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz