Zákeřný cukr
Jednou z příčin špatného hojení diabetické rány je samotný cukr. Jeho zvýšená hladina v krvi způsobuje změny ve struktuře cév, jejichž stěna zesiluje. To omezuje tolik potřebný vydatný průtok krve do postiženého místa. Rána vyžaduje ke svému zhojení dostatek živin, kyslíku a jiných důležitých látek, které se k ní z tohoto důvodu nedostávají.
Zpomalené krvinky
Další místo, které cukrovka zasáhne, je imunitní systém. Zpomaluje se pohyb bílých krvinek k místu zánětu a zhoršená je rovněž schopnost tzv. fagocytózy, jedné ze zbraní organismu proti bakteriím. Jsou-li tyto dva systémy postiženy, jako je tomu právě u cukrovky, tělo se hůře brání všemožným nákazám. Proto se u diabetiků snadněji rozvíjí infekční komplikace v ráně, čímž se její hojení značně ztěžuje a zpomaluje.
Špatná výživa
Ačkoliv jsou diabetici druhého typu na první pohled spíše obézní, ve skutečnosti bývají často až podvyživení. A právě dostatečná výživa s omezením jednoduchých cukrů a tuků a naopak s vyváženým příjmem bílkovin je předpoklad správného hojení ran.Zhojení rány u diabetika může trvat i několik měsíců. Proto je důležitá nejen kvalitní ošetřovatelská péče, ale rovněž prevence samotného vzniku rány. Například diabetické noze a následné možné amputaci lze předejít snížením tlaku na chodidlo pomocí speciální obuvi, důkladnou hygienou, pravidelnou kontrolou prokrvení končetiny a výše krevního cukru. Dojde-li přesto k vytvoření rány, je nutné zahájit léčbu včas. Protože i malá ranka může být u diabetika zdrojem vskutku velkých obtíží!
Zdroj: Hojení-ran.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz