Základem péče o zdraví je především prevence, tou nejspolehlivější je určitě očkování. D9ky očkování jsou ročně zachraňovány lidské životy dětí i dospělých. Také Světová zdravotnická organizace (WHO) očkování jednoznačně podporuje.
Očkování nebo také imunizace či vakcinace je proces, při kterém je do těla dopraven antigen - složka získaná z původce onemocnění (bakterie, vir) za účelem povzbuzení imunitního systému k vytvoření protilátky, tzn., že při pozdějším setkání s původcem nemoci je již tělo připraveno, původce nemoci zničí a nedojde k onemocnění.
„V současné době je očkování v České republice nařízeno zákonem, a tak o základním povinném očkování nemohou rodiče rozhodovat sami, jako je tomu v jiných státech EU (např. v Německu). Základní očkovací látky stát poskytuje zdarma a některá doporučená a nadstandardní očkování jsou zpoplatněna,“ říká Ellen Svrčková.
Aktivní imunizace znamená, že po podání očkovací látky si tělo vytvoří ochranu před infekcí samo, očkováním je do těla vpraveno malé množství původce nemoci, či již mrtvé viry nebo bakterie. T9m se s nimi tělo seznámí a připříštím setkání je již dobře připraveno se mu bránit.Proti tomu pasivní imunizací je podání již hotových specifických protilátek, po kterých je ochrana proti onemocnění okamžitá.
Povinná očkováni jsou stanovena zákonem a hovoří se o nich ve vyhlášce 537/2006 Sb. Patří sem očkování proti následujícím nemocem: tuberkulóze, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně, virové hepatitidě B, spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
K doporučovaným doplňkovým očkováním patří: vakcinace proti pneumokokům, meningokokům, neštovicím, rotavirům, klíšťové encefalitidě, hepatitidě A, případně očkování proti rakovině děložního čípku.
Zdroj: Lékaři-online.cz
DanielkaZ
ChytráŽena.cz